MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM liderem wśród światowych producentów srebra. Produkuje go Huta Miedzi Głogów

Opr.: Grażyna Szyszka
Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu
Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu KGHM
KGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2024. Natomiast w kategorii „największych producentów srebra” ponownie zajmuje drugie miejsce w globalnym rankingu. Jest ono produkowane w Hucie Miedzi „Głogów”.

KGHM Polska Miedź rocznie produkuje ok. 1200 ton srebra i od wielu lat zajmuje wysoką pozycję wśród największych producentów srebra na świecie. Spółka sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały, do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Miedziowa spółka informuje, że według raportu „World Silver Survey” 2024, KGHM jest wciąż na pierwszym miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie”. W kategorii „największych producentów srebra” ponownie zajmuje drugie miejsce w globalnym rankingu.
Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali

– Od lat należymy do największych i najbardziej znaczących producentów srebra w branży. Nasza mocna pozycja na globalnym rynku nie wynika tylko z wielkości produkcji, srebro sygnowane znakiem KGHM wyróżnia jakość doceniana przez klientów na całym świecie. Takie znakomite rezultaty to wynik świetnej pracy załogi – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Produkcja srebra odbywa się HM Głogów

Produkcją srebra w KGHM zajmuje się Huta Miedzi Głogów, gdzie od 1993 roku działa Wydział Metali Szlachetnych. Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu.
Właściwości srebra
Jak przypomina KGHM, srebro, ze względu na unikalne właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Przemysł zużywa ogółem ok. 40 proc. światowej produkcji srebra.

Ciekawostki dotyczące srebra

  • w przyrodzie srebro jest rzadko spotykane jako czysty metal - występuje najczęściej w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota
  • ma unikatowe właściwości fizyczne – jest ciągliwe i kowalne, o lśniącym połysku
  • ma największą przewodność elektryczną i cieplną
  • cechuje się najjaśniejszą barwą
  • już w starożytności było cenione jako metal szlachetny do wyrobu biżuterii i jako waluta
  • obecnie srebro używane jest m. in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster, instrumentów muzycznych
  • dzięki właściwościom bakteriobójczym znalazło nawet zastosowanie w medycynie – do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Od Lat KGHM wspiera Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej organizowany przez Galerię Sztuki w Legnicy w ramach Festiwalu SREBRO.  Miedziowa spółka przekazuje 5 kg granulatu srebra na nagrody dla laureatów Konkursu. Dla zobrazowania znaczenia nagrody można powiedzieć, że z 5 kg złotnik wykona np. 1000 obrączek, 500 par kolczyków lub 250 bransoletek.

Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99 procent produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu

KGHM liderem wśród światowych producentów srebra. Produkuje ...

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto