MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Górnicy KGHM. Zdjęcia zrobione w kopalniach Polskiej Miedzi nawet sprzed 15 lat. Rozpoznajecie kolegów, mężów, ojców?

RED
KGHM to największy pracodawca w regionie
KGHM to największy pracodawca w regionie Piotr Krzyżanowski
Górnicy w kopalniach KGHM. Tak wygląda praca pod ziemią w Polskiej Miedzi. Przypominamy pracowników KGHM na zdjęciach sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat. Były one robione w kilku kopalniach KGHM - W ZG Polkowice- Sieroszowice, ZG Rudna, ZG Lubin, ZG Lubin - Rynarcice. Zdjęcia zrobił Piotr Krzyżanowski.

Spis treści

Tak wygląda praca w kopalniach KGHM. Z okazji "barbórki" przypominamy zdjęcia górników Polskiej Miedzi zrobione pod ziemią i na powierzchni na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Miedziowa spółka jest w naszym regionie największym pracodawcą. Zatrudnia łącznie ponad 34 tysiące osób. Miedziowy gigant zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem cennych surowców naturalnych. Jego sercem jest największe w Europie złoże rudy miedzi zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce.

Która kopalnia KGHM jest tą najstarszą?

Najstarszą kopalnią Polskiej Miedzi są Zakłady Górnicze Lubin. Wydobywana w nich polimetaliczna ruda zawiera głównie miedź oraz srebro. Średnia zawartość miedzi w urobku wynosi 0,95% a srebra 48  g/Mg.

- W złożu Lubin-Małomice, obok miedzi występują wysokie zawartości srebra, którego średnia zawartość Ag w zasobach geologicznych wynosi 55 g/Mg. Złoże charakteryzuje się bardzo intensywnym zaangażowaniem tektonicznym skał złożowych, zwłaszcza w swej południowo-zachodniej części; złoże zalega tu bardzo płytko, tuż pod luźnymi osadami kenozoicznymi lecz jest pocięte gęstą siecią uskoków o dużych zrzutach – informuje KGHM. - W rejonach takiej intensyfikacji zjawisk tektonicznych eksploatacja jest bardzo trudna, a niekiedy po prostu niemożliwa. Głębokość zalegania rud miedzi w złożu Lubin-Małomice wynosi od 368 do 1006m.

Przypominamy zdjęcia zrobione w kopalniach KGHM w ostatnich latach

Górnicy z kopalń KGHM

Górnicy w kopalniach KGHM. Mamy ich na zdjęciach nawet sprzed 13 lat

Z kolei oddział, Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice swoją podstawową działalność górniczą prowadzi na siedmiu obszarach górniczych: „Polkowice”, „Radwanice Wschód”, „Sieroszowice”, „Gaworzyce”, „Głogów Głęboki-Przemysłowy”, "Rudna" i "Bądzów".

Jak czytamy na stronie KGHM, na części obszaru górniczego “Sieroszowice”, powyżej złoża rud miedzi, w odległości od 80-100 metrów, udokumentowane zostało złoże soli kamiennej, mające charakter pokładu o miąższości wahającej się od 40 do150 metrów, z którego wydobywa się rocznie ponad 300 tysięcy ton soli kamiennej przeznaczonej na krajowy rynek.

Oddział Górniczy  Polkowice-Sieroszowice powstał w 1996 roku w wyniku połączenia odrębnych jednostek produkcyjnych, Zakładu Górniczego  „Polkowice” i Zakładu Górniczego „Sieroszowice”.

Kopalnia KGHM jest najgłębsza na świecie

Jedną z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie jest kopalnia ZG „Rudna” Jej budowę rozpoczęto we wrześniu 1969 roku, a w lipcu 1974 roku kopalnia osiągnęła 25% projektowanego wydobycia i została oficjalnie przekazana do eksploatacji. Głębokość zalegania skał miedzionośnych w złożu „Rudna” wynosi od 844 do 1250 m.
W oddziale funkcjonuje 10 szybów o głębokości od 941 do 1244 metrów – 3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 3 zjazdowo-materiałowe.

Głogów Głęboki - Przemysłowy

Obszar górniczy „Głogów Głęboki-Przemysłowy” (GG-P) od południa przylega do granic obszarów górniczych obecnie zagospodarowanych przez ZG Polkowice-Sieroszowice i ZG Rudna. Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln ton, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40%, co stanowi około 1/4 zasobów miedzi i około 1/3 zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Do udostępnienia i eksploatacji złoża wykorzystuje się infrastrukturę techniczną kopalni Rudna i Polkowice-Sieroszowice.

Złoże Głogów Głęboki-Przemysłowy, w porównaniu do obecnie użytkowanych złóż rud miedzi, charakteryzuje się dużą głębokością zalegania. Maksymalna głębokość zalegania złoża sięga aż 1385 m.

Pierwsze wejście wyrobiskami przygotowawczo-rozpoznawczymi na obszar górniczy GG-P nastąpiło w czerwcu 2005 r. i zostało wykonanie przez załogę ZG Rudna.

W ramach realizowanych prac udostępniających na obszarze „Głogów Głęboki-Przemysłowy”, głębiony jest szyb GG-1, prowadzona rozbudowa centralnej klimatyzacji oraz budowa podstawowych wyrobisk górniczych i ich wyposażenia. Budowa nowego szybu GG-1 prowadzona jest etapami a zakończenie budowy planowane jest w tym roku. Będzie to najgłębszy z 31 szybów istniejących w Zagłębiu Miedziowym, o docelowej głębokości 1351 m i średnicy 7,5 m.

Źródło: KGHM

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto