Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zielona huta" KGHM w Orsku wyprodukowała 8 milionów ton miedzianej walcówki

RED
Huta Miedzi Cedynia wyprodukowała 8 mln ton miedzianej walcówki
Huta Miedzi Cedynia wyprodukowała 8 mln ton miedzianej walcówki KGHM
Obchodząca w tym roku jubileusz 45-lecia Huta Miedzi „Cedynia” wyprodukowała właśnie 8-milionów ton walcówki Cu-ETP. To jeden z głównych produktów sprzedażowych miedziowego giganta.

Należąca do KGHM Huta Miedzi „Cedynia” to największy zakład przetwórstwa tego metalu w Polsce i jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. Początkowo w HM Cedynia produkowano walcówkę o średnicy 6,35 mm, obecnie ‑ o średnicy 8 mm. Miedziowa spółka poinformowała właśnie o wyprodukowaniu 8 milionów ton walcówki Cu-ETP.

- Huta Miedzi „Cedynia” świętuje podwójnie. Oddział obchodzi swój jubileusz a wysoką produkcją potwierdza swoją wydajność i wiarygodność. Spółka jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw produktów niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Huta Miedzi "Cedynia" świętuje 45-lecie

Uruchomienie produkcji w Hucie Miedzi „Cedynia” nastąpiło 9 maja 1979 r. Wyprodukowanie pierwszego miliona walcówki Cu-ETP zajęło pracownikom 11 lat.
Jak informuje KGHM huta w Orsku jest nowoczesną walcownią, która przetwarza elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową produkowaną w HM„Głogów” i HM „Legnica” na walcówkę miedzianą i drut z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Są to jednocześnie najbardziej przetworzone produkty z miedzi oferowane przez KGHM.
Huta Miedzi „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą” ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko i na swoje niezwykle malownicze położenie – otoczona jest ze wszystkich stron łąkami, polami i lasami. W pobliżu huty znajduje się Rezerwat Przyrody „Skarpa Storczyków” i Obszary Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.

Ciekawostki z HM „Cedynia”

  • Łączna długość walcówki wyprodukowanej w HMC przez niespełna 45 lat, to ponad 18 mln kilometrów. To 454 okrążenia kuli ziemskiej lub pokonanie drogi z Ziemi na Księżyc 47 razy.
  • 8 mln ton miedzi w postaci walcówki to niemal 1,7 mln kręgów. Aby dotarły do odbiorców potrzeba było 338 tys. samochodów ciężarowych.
  • W ciągu 1 sekundy walcówka w rurze trawialniczej jest jednocześnie wytrawiana i schładzana z temp. 550 st. do 60 st. C. Pędzi w tym czasie z prędkością 100 km/h.
  • Co 6,5 min. z linii produkcyjnej schodzi krąg walcówki o masie 4,8 ton. Daje to prawie 220 kręgów na dobę.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto