MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W kopalni KGHM, ponad tysiąc metrów pod ziemią, powstanie wielki zbiornik retencyjny. Pracują tam ratownicy - alpiniści

Grażyna Szyszka
W ZG Polkowice Sieroszowice powstaje ogromny zbiornik na wodę
W ZG Polkowice Sieroszowice powstaje ogromny zbiornik na wodę KGHM
W kopalni ZG Polkowice – Sieroszowice, na poziomie 1038 metrów budowany jest zbiornik retencyjny. Przy jego budowie pracują ratownicy – alpiniści. Obiekt w kształcie elipsy będzie mieć ponad 30 metrów głębokości.

Ratownicy - alpiniści kończą pod ziemią prace przy budowie kolejnego zbiornika retencyjnego w Zakładach Górniczych Polkowice Sieroszowice. Zbiornik U-37 zlokalizowany jest na poziomie 1038 m w rejonie GG-6. Obiekt będzie miał głębokość 33 metrów i kształt elipsy. Po zakończeniu prac związanych m.in. z wybraniem urobku do zadań przystąpili właśnie ratownicy górniczy z oddziału.

Ratownicy alpiniści czyszczą koronę zbiornika

Przy budowie zbiornika muszą stosować techniki alpinistyczne. Ratownicy pracę rozpoczęli od przygotowania stanowisk poręczowych, asekuracyjnych i roboczych. 

- Następnie zajęli się wyczyszczeniem tak zwanej korony, czyli zrębu zbiornika. Kluczowym etapem wymagającym zabudowania układów wyciągowych, tyrolki i odciągów było ręczne sprawdzenie i oberwanie każdego metra kwadratowego ociosu wysokiego na 33 metry – informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka KGHM.

Regularnie trenują na wysokościach

Podejście do tego typu zadania wymaga dużego doświadczenia. Biorący w nim udział ratownicy z „Sierpolu” regularnie trenują swoje umiejętności w ramach sekcji wysokościowej. Każdy z nich co dwa lata musi uczestniczyć w obozach kondycyjno-szkoleniowych doskonaląc swoje umiejętności pod czujnym okiem instruktorów GOPR. 

W trakcie prowadzenia eksploatacji rud miedzi, w miarę rozbudowywania infrastruktury podziemnej, konieczne jest wykonywanie wyrobisk pionowych łączących chodniki kopalniane znajdujące się na różnych poziomach. Wyrobiska te, nazywane „szybikami”, wykonywane są głównie jako zbiorniki retencyjne. Są one przeznaczone są do magazynowania urobku w ciągach transportowych pod ziemią.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto