MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

To już 25 lat NSZZ "Solidarność" przy Volkswagen Motor Polska. Rocznicowa konferencja w Głogowie

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Konferencja w głogowskim teatrze z okazji 25-lecia związku
Konferencja w głogowskim teatrze z okazji 25-lecia związku Kacper Chudzik
Od ćwierć wieku w Volkswagen Motor Polska rozwija się jeden z najprężniejszych obecnie związków zawodowych w regionie. NSZZ "Solidarność" przy polkowickiej fabryce zrzesza blisko 1150 osób. Związek właśnie świętuje rocznicę swojego powstania.

W Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie zorganizowana została konferencja, która jest elementem obchodów 25-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Volkswagen Motor Polska. Zaproszono na nią m.in. przedstawicieli Volkswagena oraz Koncernowej, lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele szkolnictwa przedstawiciele samorządów i szkolnictwa. Jednym z tematów wydarzenia była przyszłość branży motoryzacyjnej i wyzwania z nią idące.

– Wiemy, że żeby zabezpieczyć miejsca pracy, musimy mieć nowe produkty i musimy wziąć aktywny udział w transformacji. Tylko nowe produkty zapewnią nam nowe miejsca pracy. Z jednej strony automatyzujemy produkcję, czyli teoretycznie daje to mniej miejsc pracy. Ale będą potrzebni ludzie, którzy te nowoczesne maszyny będą obsługiwali. I właśnie o przyszłych zawodach trzeba myśleć już zawczasu. My mamy już pewne doświadczenie, bo jako Volkswagen Motor Polska wprowadziliśmy w Polsce zawód mechatronika. To, czego dzisiaj ta młodzież uczy się w szkołach wyszło właśnie z Volkswagen Motor Polska. I tak szykujemy sobie kadry, chociażby współpracując ze szkołą w Chocianowiemówi Włodzimierz Broda, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" przy Volkswagen Motor Polska.

Podczas paneli konferencji rozmawiano też m.in. o wpływie związków na rozwój samego przedsiębiorstwa.

Konferencja w głogowskim teatrze z okazji 25-lecia związku
Konferencja w głogowskim teatrze z okazji 25-lecia związku Kacper Chudzik

Związkowcy mają więcej praw, ale i większą odpowiedzialność

Sam związek stanowi bardzo ważną część firmy. To również jeden z największych związków zawodowych w regionie. Uzwiązkowienie pracowników w VWMP wynosi blisko 92 procent. Należy do niego ponad 1150 osób. Jak dodaje Włodzimierz Broda, współpraca firmy ze związkiem opiera się na rzadkim w Polsce modelu współdecydowania.

– Oznacza to, że mamy więcej praw, niż wynika to choćby z Kodeksu Pracy. Niektóre decyzje, które są podejmowane przez zakład, po prostu muszą być z nami uzgodnione, muszą być za naszą zgodą. Ale wiąże się z tym też oczywiście spora odpowiedzialność – dodaje szef związku.

NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Motor Polska powstał 22 marca 1999 roku. Z okazji 25-lecia przedsiębiorstwa Związek Zakładowy przekazał 50 paczek świątecznych dla najbiedniejszych rodzin z gminy Polkowice. W planach jest również sfinansowanie kursów zawodowych dla dzieci z pieczy zastępczej, które pomogą im na starcie w zawodowym życiu.

Polkowicka fabryka wyprodukowała już miliony silników

Dodajmy, że działająca w Polkowicach fabryka Volkswagen Motor Polska jest jednym z najbardziej wydajnych zakładów produkcyjnych Koncernu Volkswagen na świecie. Przez lata wyprodukowano w niej ponad 14 milionów silników Diesla.

Volkswagen Motor Polska zatrudnia aktualnie ponad 1200 pracowników oraz 300 pracowników firm podwykonawczych. Od 2019 roku w Polkowicach produkowana jest najnowsza generacja silnika Diesla w technologii MDB Evo.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto