Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WPEC rozesłał list do głogowian. Tłumaczy się w nim z drastycznych podwyżek ogrzewania

Grażyna Szyszka
Trwa akcja zbierania podpisów pod apelem przeciwko drastycznym podwyżkom ciepła w Głogowie
Trwa akcja zbierania podpisów pod apelem przeciwko drastycznym podwyżkom ciepła w Głogowie Grażyna Szyszka
Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozesłało do głogowian list, w którym tłumaczy się w drastycznych podwyżek ogrzewania. Pisma trafiły do skrzynek na listy w blokach niemal na wszystkich osiedlach. Tymczasem głogowianie dalej podpisują się pod sprzeciwem wobec podwyżek. Apel ma trafić do ministra.

Temat wysokich podwyżek dostarczanego do miasta ciepła jest „gorący" od wielu miesięcy. Nic dziwnego, bo w ostatnim roku rachunki wzrosły o kilkaset złotych, co dla wielu mieszkańców jest wręcz szokiem.

Tymczasem do skrzynek pocztowych głogowian trafił wczoraj i dziś (18 i 19 lipca) specjalny list od zarządu WPEC. Spółka postanowiła sama wyjaśnić skąd się wzięły podwyżki, a to dlatego, że „pojawiają się nierzetelne doniesienia dotyczące zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowych cen i stawek opłat za dostarczane ciepło”.

- Informujemy, że uwzględniają one uzasadnione koszty przedsiębiorstw, które uczestniczą w produkcji i przesyłaniu ciepła – wyjaśnia firma. - Pragniemy podkreślić, że są to przede wszystkim koszty związane ze stale rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 (wprowadzone przez Unię Europejską) oraz z kosztami zakupu gazu ziemnego.

WPEC: Zamiast podnieść ceny w lutym zrobiliśmy to w kwietniu i maju

Dalej WPEC wyjaśnia, że zarówno głogowianie, jako odbiorcy ciepła, jak i jego producenci i dostawcy, zmagamy się z niestabilnością rynku nośników ciepła. Spółka wspomina też, że jednym z powodów takiej sytuacji jest wojna w Ukrainie.
WPEC dodał też, że w stosunku do głogowian wykazał się dobrą wolą, bo … zamiast podnieść ceny za ogrzewanie od lutego 2023, zrobił to w kwietniu i maju, co miało przynieść mieszkańcom „wymierne oszczędności finansowe”.

- Dla odciążenia Państwa rachunków stosujemy rozwiązania przewidziane w Rządowej Tarczy Energetycznej (…). Dzięki temu stosowana cena dostawy ciepła jest niższa o ok. 46 zł/Gj od uzasadnionych kosztów jej wytwarzania i przesyłania do gospodarstw domowych – czytamy w piśmie.

W przyszłym roku może obniżą taryfy

Spółka zaznaczyła też, ze ceny ciepła w Głogowie są porównywalne do stosowanych w innych miastach, w których źródła są opalane paliwem gazowym. Przedsiębiorstwo dało też radę, by ci, którym jest ciężko finansowo, zgłosili się po miasta po dodatek mieszkaniowy.
Na koniec wyjaśnień powiało nieco optymizmem, a to dlatego, że jeśli w 2024 roku utrzyma się m.in. spadkowa tendencja cen paliwa gazowego to WPEC zakłada obniżenie taryf.

Podpisują się pod apelem przeciwko drastycznym podwyżkom

Tymczasem od tygodnia trwa akcja o nazwie „Stop drożyźnie za ciepło w Głogowie”. Od ponad tygodnia w różnych częściach miasta zbierane są podpisy pod apelem, który zostanie wysłany bezpośrednio do Ministerstwa Aktywów Państwowych, które koordynuje prace spółek Skarbu Państwa mających wpływ na podwyżki. Zdenerwowani i przerażeni drastycznymi podwyżkami głogowianie coraz liczniej biorą w niej udział.
Podpisy zbierano już na os. Kopernika i na Zielonym Rynku.

O akcji pisaliśmy m.in.:

W kolejnych dniach będzie się można przyłączyć do akcji:

  • piątek, 12 lipca, godz. 9 – targowisko na Piastowie
  • poniedziałek, 24 lipca, godz.15 – al. Wolności, pomnik Jana z Głogowa
  • środa, 26 lipca, godz. 15 – ul. Budowlanych „Skarbek”
  • piątek, 28 lipca, godz. 15 – przed marketem Kaufland
  • poniedziałek, 31 lipca, godz. 15 – przed marketem Lidl na os. Kopernik

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto