Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głogowie będą produkować biometan. Podpisano list intencyjny w sprawie biogazowni

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
W siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisany został list intencyjny w sprawie budowy instalacji do produkcji biometanu w Głogowie. Jak ma wyglądać ta inwestycja?

Swoje podpisy pod listem intencyjnym złożyli przedstawiciele LSSE, firmy ENGIE oraz prezydent Głogowa. To krok w stronę budowy nowoczesnej instalacji, która planowo ma stanąć w strefie przemysłowej miasta, w pobliżu planowanej w przyszłości obwodnicy miasta. Jak wyjaśnia LSSE instalacja ma przetwarzać w szczelnych warunkach odpady rolno-spożywcze, które następnie przekształcone zostaną w biogaz. W kolejnym etapie ma on być oczyszczony tak, aby jego parametry spełniały standardy gazu wysokometanowego.

W zależności od warunków ten ma być z kolei wtłaczany do sieci gazowej, lub skraplany i dostarczany do sektora transportowego. Instalacja produkować będzie około 1500 m³/h biometanu. To jednak nie wszystko, bo produktem uboczny procesu ma być także wieloskładnikowy nawóz, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny. Poferment jest stosowany w celu prowadzenia upraw ekologicznych.

– Planowana inwestycja wpisuje się w cele strategiczne Grupy ENGIE, które zakładają m.in. rozwój ekologicznych i odnawialnych źródeł energii oraz obniżenie śladu węglowego. Daje szansę na w pełni bezpieczną i neutralną dla otoczenia produkcję biometanu z lokalnych odpadów rolniczych. Dzięki temu wspieramy zarządzenie odpadami w sposób odpowiedzialny. Wokół inwestycji będzie mógł się rozwijać lokalny biznes. Cieszę się, że możemy ten projekt rozwijać właśnie w tym miejscu. A ponieważ będziemy także produkować ekologiczny i pożądany nawóz, to zwiększamy konkurencyjność lokalnych producentów żywności – powiedział Jan Woźniak, dyrektor generalny ENGIE Polska.

W tych okolicach ma stanąć biogazownia

Do instalacji mają trafiać m.in. bioodpady z całego regionu. Mogą tam trafić m.in. zwierzęce odchody z lokalnych farm, które zostaną odgazowane i wykorzystane bez konieczności rozsypywania ich po okolicznych polach. A co za tym idzie uniknąć będzie można wydzielania metanu do atmosfery, nie mówiąc już o nieprzyjemnych zapachach z okolicznych pól, na które zdarza się głogowianom narzekać w wietrzne dni.

– Głogów jest miastem otwartym na technologiczne innowacje. Dzięki dobrej współpracy z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną witamy dziś w Głogowie lidera rynku energii odnawialnej w Polsce. Biogazownia powstanie w Miejskiej Strefie Inwestycyjnej tuż obok istniejącego już Panattoni Park Głogów, domykając tym samym proces pozyskiwania inwestorów w tej części miasta. Stymulowanie rozwoju regionu w dobie dekarbonizacji jest niezwykle istotnym zagadnieniem. Biogaz jest szansą dla miasta na zwiększenie udziału paliw alternatywnych w mikście energetycznym oraz na uzyskanie stabilnego źródła dostaw energii. Inwestycja wpisuje się w zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Głogowa, w tym odporności regionu na zmiany cen i podaży gazu ziemnego. Istotne jest to zwłaszcza w kontekście ostatnich wzrostów kosztów ciepła dla mieszkańców miasta. Inwestycja zapewni większą stabilność lokalnego rynku pracy na stanowiskach dobrze płatnych i perspektywicznych z pozycji rozwoju pracownika. Inwestycja ta jest kolejnym elementem budowania zielonego potencjału energetycznego regionu. Głogów z miasta przemysłowego zmienia się w zielony hub Zagłębia Miedziowego. Oprócz farm fotowoltaicznych, wiatrowych i biogazu, jest wodór. Podjęliśmy współpracę z biznesem w sprawie utworzenia „Odrzańskiego Wodorowego Szlaku Transportowego” – powiedział Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

To już kolejna planowana inwestycja w głogowskiej strefie przemysłowej.

– Bez rozwoju nie ma przełomowych zmian, a wspierają je nowe technologie. Odważnie do nich podchodzimy, co udowadniamy również przy okazji współpracy z Grupą ENGIE. Nowoczesna instalacja do produkcji biometanu wspiera inwestycje w niskoemisyjną energię. Pozyskane ekologiczne paliwo nie tylko ogranicza emisję gazów, ale też umożliwia dostęp do tańszej energii dla firm, na co najczęściej zwracają uwagę inwestorzy. To przedsięwzięcie oraz plan na nowy Park Przemysłowy w Głogowie jest ogromnym wzmocnieniem potencjału gospodarczego całego subregionu – mówił Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto