Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie tajemnice skrywają ruiny głogowskiego kościoła św. Mikołaja na starówce? Kto w nich spoczywa?

Grażyna Szyszka
Podczas prac w ruinach kościoła św. Mikołaja natrafiono też na inne ludzkie szczątki
Podczas prac w ruinach kościoła św. Mikołaja natrafiono też na inne ludzkie szczątki Piotr Krzyżanowski
Niemal całkowicie zniszczone podczas drugiej wojny światowej miasto, wciąż wzbudza ciekawość poszukiwaczy skarbów. Szczególnie głogowska starówka, która zapewne wciąż kryje wiele tajemnic. Jednym z miejsc, które pobudzają wyobraźnię są ruiny kościoła pw. św. Mikołaja. Co w nich odkryto kilkanaście lat temu?

Spis treści

W tym roku minie 16 lat od czasu, gdy podczas prac zabezpieczających ruiny kościoła św. Mikołaja odsłonięto część ich tajemnicy. Ruiny, które na dobre wrosły w krajobraz Starego Miasta i Głogowa, robią wrażenie na turystach, którzy pierwszy raz odwiedzają miasto. Zrobiły też i w 2008 roku, gdy wewnątrz murów starego kościoła doszło do wyjątkowego znaleziska.

Przypomnijmy, że obiekt nie będzie już pełnił funkcji sakralnych, bo kilkadziesiąt lat temu został wyłączony z jurysdykcji kościelnej. Obecnie odprawiane są tam msze z okazji patrona miasta czyli świętego Mikołaja, a wnętrze zniszczonej świątyni jest tłem muzycznych koncertów, na przykład w Boże Ciało. W 2021 roku, po raz pierwszy od czasów wojny, para głogowian wzięła w nim ślub.

Tajemnica kościoła św. Mikołaja

Sensacja, o której wspomnieliśmy na początku, wybuchła jesienią 2008 roku, a dokładnie w październiku, gdy ruiny kościoła św. Mikołaja były poddawane pracom zabezpieczającym. Pod kilkoma warstwami ziemi natrafiono na grobowiec. Był dobrze zachowany. Znajdowała się na nim sporej wielkości metalowa tabliczka z napisem „Rom: Kay. Maiest. Georg v. Rostock", co oznacza „Rzymskiego Cesarskiego Majestatu Pułkownik Georg v. Rostock". Na tabliczce był także herb rodu v. Rostock.

Szczątki pułkownika sprzed kilkuset lat

Odnaleziony szkielet dowódcy znajdował się w drewnianej trumnie, umieszczonej w drugiej, wykonanej z miedzi z domieszką innych metali. Podczas prac prowadzonych w bocznych kaplicach ruiny, poza dużą liczbą ludzkich kości, znaleziono także medaliki i różańce. W dobrym stanie zachowały się też krzyże i okucia trumien. Badaczy zaskoczyły też bardzo dobrze zachowane szczątki ludzkie. Szkielet był w całości, a na nim widać było jeszcze fragmenty tkanki skórnej. Po zbadaniu przez archeologów, został on zakopany w tym samym miejscu.

Ruiny na filmie Kamila Gołuchowskiego

Zobaczcie piękny film nakręcony przez głogowianina Kamila Gołuchowskiego. Kadry nakręcone z drona ukazują piękno tego miejsca.

Kim był pułkownik Rostock?

Rok 1636, w którym Rostock był komendantem załogi twierdzy głogowskiej, to czas wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Głogów kilka lat wcześniej zamieniono w twierdzę. Miasto wówczas było w rękach wojsk cesarskich.
W kościele św. Mikołaja chowani byli ludzie związani z miastem. W świątyni grzebano burmistrzów, przedstawicieli cechów, miejskich patrycjuszy. A w czasie wojny, znalazło się w niej miejsce także dla komendanta twierdzy.

Zniszczona świątynia przyciągała poszukiwaczy skarbów

Wraz z odkryciem pojawiła się też plotka, że oprócz sarkofagu z XVII wieku znaleziono także liczne skarby. Dlatego do Głogowa zaczęli przyjeżdżać wówczas poszukiwacze skarbów. Konieczne było nawet pilnowanie ruin przez firmę ochroniarską. Obiekt miała też pod swoją pieczą policja, a i tak zdarzały się przypadki forsowania ogrodzenia. Nie zawsze robili to poszukiwacze skarbów, a młodzi żądni przygód ludzie. W przeszłości bywało, że takie eskapady kończyły się tragicznie. Przed kilkudziesięciu laty na wieżę kościoła wszedł dwudziestoparoletni mężczyzna. Zginął po upadku z wysokości kilkudziesięciu metrów.

Kościół św. Mikołaja pamiątką wojny

Świątynię, z której zostały tylko fragmenty murów i część wieży wybudowano jeszcze w latach 30. i 40. XIII wieku. Został zniszczony w 1945 i odtąd pozostaje ruiną, poddawaną okresowo pracom zabezpieczającym. Obecnie ruiny kościoła zachowały gotycką bryłę wraz z przebudowami z okresu średniowiecza oraz wieków późniejszych. Zachowały się także gotyckie mury obwodowe, część gotyckich i barokowych sklepień, północna arkada międzynawowa oraz częściowo zniszczona wieża. Po zabezpieczeniu wieża stanowi pomnik – symbol zniszczeń Głogowa podczas II wojny światowej.
6 grudnia, w imieniny patrona miasta czyli św. Mikołaja w murach świątyni odprawiane jest nabożeństwo. Odbywają się tak także koncerty muzyczne.

Zobaczcie zdjęcia:

Podczas prac w ruinach kościoła św. Mikołaja natrafiono też na inne ludzkie szczątki

Jakie tajemnice skrywają ruiny głogowskiego kościoła św. Mik...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto