Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Takie widoki z przedwojennej wieży ratuszowej w Głogowie! Zobaczcie piękne panoramy niemieckiego Glogau

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Lata 1912-1914. Po prawej kościół św. Krzyża (Klasztor Sióstr Klarysek), za nim koszary św. Michała, po lewej wylot ulicy Szewskiej
Lata 1912-1914. Po prawej kościół św. Krzyża (Klasztor Sióstr Klarysek), za nim koszary św. Michała, po lewej wylot ulicy Szewskiej Zdjęcia: Fotopolska.eu
Zobaczcie, co 100 lat temu można było podziwiać z przedwojennej wieży głogowskiego ratusza. To są zupełnie inne widoki niż dziś! Wiele obiektów, które widać na zdjęciach bezpowrotnie zniszczyła wojna. Zobaczcie piękne panoramy dawnego Glogau.

Takiego miasta, jak na przedwojennych zdjęciach już, niestety nie ma. Niemiecki Glogau zachwycał m.in. pięknymi kamienicami, licznymi kościołami, zdobionymi gmachami. Wiele z nich przez wojenną pożogę dziś nie istnieje.
Warto pamiętać, że Głogów jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskał w 1253 roku, a w połowie XVII w., w czasie wojny trzydziestoletniej, miasto zamieniono w twierdzę. Było oblegane i zdobywane przez wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, szwedzkie i austriackie.
Na rozwój Głogowa pod koniec XIX w. pozwoliło przesunięcie granic umocnień. Po zlikwidowaniu murów miejskich miasto przeżyło boom budowlany, a liczba ludności wzrosła. O ile w 1900 roku Głogów zamieszkiwało 24 tysiące osób, to w 1939 liczba ta wzrosła do 33 tysięcy.

Plan rozwoju Głogowa Josefa Stübbena

Władze miasta zaangażowały Josefa Stübbena (1845 – 1936), jednego z najbardziej cenionych miejskich planistów w ówczesnych Niemczech, do stworzenia długookresowego planu rozwoju miasta Głogowa. To za jego przyczyną stworzono w kolejnych latach ciąg zieleni na terenie pozostałym po okalających centrum miasta bastionach.

W mieście pracowała fabryka pieców, maszyn, zegarów i browar.

Przed końcem II wojny światowej Głogów został ogłoszony twierdzą. Blisko dwumiesięczne oblężenie miasta przez Armię Czerwoną spowodowało zniszczenie ponad 95 procent budynków. Stare Miasto legło w gruzach.
Po wojnie część budynków rozebrano, a budulec przesłano do odbudowy Warszawy. Głogowska starówka powstała z ruin dopiero 30 lat temu i wciąż trwa jej odbudowa.

Więcej o odbudowie starówki:

Lata 1912-1914. Po prawej kościół św. Krzyża (Klasztor Sióstr Klarysek), za nim koszary św. Michała, po lewej wylot ulicy Szewskiej

Takie widoki z przedwojennej wieży ratuszowej w Głogowie! Zo...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto