Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Nauki Polskiej. Jan z Głogowa był jednym z najwybitniejszych umysłów swoich czasów

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Pomnik Jana z Głogowa
Pomnik Jana z Głogowa Kacper Chudzik
19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. To rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Nauczycielem słynnego astronoma był wybitny mieszkaniec naszego miasta - Jan z Głogowa.

Dzień Nauki Polskiej to państwowe święto ustanowione w rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich naukowców - Mikołaja Kopernika. 19 lutego to dzień wszystkich ludzi nauki z naszego kraju. A więc i idealny czas aby przypomnieć sylwetkę Jana z Głogowa - naukowca związanego bezpośrednio z Mikołajem Kopernikiem.

Jan z Głogowa urodził się około roku 1445 w rodzinie Schillingów. W dorosłości nie używał jednak tego nazwiska, a przedstawiał się właśnie jako Jan z Głogowa, Głogowczyk lub Głogowita.

– Taka postawa była oznaką lokalnego patriotyzmu. Choć nazwisko mogło sugerować niemieckie korzenie, sam Jan czuł się Polakiem – mówi Dariusz Czaja, głogowski regionalista.

Ukończył on z wyróżnieniem szkołę przy głogowskiej Kolegiacie, a następnie wyjechał do Krakowa, gdzie podjął studia na Akademii Krakowskiej. W ciągu następnych lat zdobywał szybko kolejne stopnie, dochodząc wreszcie do magistrium nauk wyzwolonych, co odpowiada dzisiejszemu stopniowi doktora.

Jan z Głogowa
Jan z Głogowa - rycina Domena Publiczna

Szybko też z żaka stał się wykładowcą na swojej uczelni. Przez kolejne 40 lat wykładał na niej m.in.: łacinę, astronomię, astrologię, gramatykę, geografię, fizykę, logikę czy też matematykę. Sam również się doskonalił i zgłębiał studia teologiczne. W swojej karierze edukował też litewskiego Janusza Aleksandrowicza Holszańskiego z polecenia polskiego króla. Tutaj warto właśnie dodać, że jednym z jego studentów był nie kto inny a Mikołaj Kopernik.

– Z całej Europy zjeżdżali się scholarze, aby studiować właśnie pod okiem Jana z Głogowa. Dowodzi to wyjątkowości tej postaci – dodaje Dariusz Czaja.

Wybitny astronom z Głogowa bardzo interesował się też geografią. Jako pierwszy w Polsce poinformował o odkryciu Ameryki. Wysnuł też tezę, że na półkuli południowej muszą mieszkać ludzie (co wcale nie było w tamtym czasach oczywiste). Był autorem dzieł o charakterze podręcznikowym, z których najważniejsze to: "Liber posteriorum analyticorum", "Exercitium veteris artis", "Questiones librorum de anima".

Jan z Głogowa zmarł 11 lutego 1507 roku. Pochowano go w krakowskiej bazylice św. Floriana. W jego rodzinnym mieście upamiętniono go w czasach współczesnych ławeczką pomnikową, która stoi przy alei Wolności. Jego imieniem nazwano też tamtejszy skwer. Co roku, 24 czerwca, w Głogowie organizowane są też przez Tygodnik Głogowski i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej - imieniny Jana, kiedy to imiennicy i imienniczki słynnego astronoma spotykają się przy jego pomniku.

W Głogowie patronuje też Szkole Podstawowej nr 8.

Zobacz również:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto