Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ORP Głogów. Okręt wojenny nazwany na cześć miasta. Poznaj jego historię. ZDJĘCIA

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Ze zbiorów Wehikułu Czasu i archiwum TZG.
W październiku mija kolejna rocznica zwodowania przed laty okrętu ORP Głogów. Wiedzieliście, że taka jednostka wchodziła w skład sił polskiej marynarki wojennej?

Był to okręt desantowy zbudowany według projektu 771A - tego typu okręty wchodziły do służby w latach 1964-1971. ORP Głogów stocznię opuścił w październiku 1971 roku. ORP „Głogów" miał długość ok. 75 m, a jego załogę stanowiło około 40 osób. Wyporność okrętu wynosiła 900 ton. Choć okręt nosił nazwę „Głogów" to można ją było zaobserwować jedynie na dzwonie okrętowym. Napis na burcie przedstawiał jedynie jego numer taktyczny ODS 809 (ODS czyli okręt desantowy średni).

Jak pisze we wspomnieniowej książce Edward Wejner - były dowódca 35. Pułku Desantowego (słynne Niebieskie Berety) - desantowce tego typu miały w przypadku inwazji na kraje zachodnie wysadzać żołnierzy na wybrzeżu Danii.

Po upadku PRL-u zmieniła się koncepcja wojsk morskich, przez co zrezygnowano z okrętów desantowych. Wszystkie okręty desantowe projektów 770/771 wycofano ze służby w latach 1990-1991. Do celów naukowych zachowano jedynie dwie jednostki.

Marynarze „Głogowa" odwiedzali miasto

Tematem okrętu interesuje się od dawna regionalista Wiesław Maciuszczak, który o okręcie kilkukrotnie wspomina na łamach prowadzonego przez siebie Głogowskiego Wehikułu Czasu. Jeszcze jako uczeń głogowskiego „Mechanika" prowadził on korespondencję z marynarzami ORP „Głogów". To z archiwum zebranego przez pana Wiesława pochodzą prezentowane zdjęcia okrętu.

Jak dowiadujemy się z kart Wehikułu Czasu, marynarze okrętu odwiedzali też Głogów. Taka wizyta, na zaproszenie władz Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 (Mechanik) oraz organizacji młodzieżowych, odbyła się m.in. w 1975 r. Głogów odwiedzili wtedy por. mar. Jacek Gągola, chor. mar. Jerzy Kasprzak, st. bosman Franciszek Napora i dwóch marynarzy odbywających na okręcie zasadniczą służbę wojskową.

Pan Wiesław dowiedział się również, że na ORP „Głogów" służyli też mieszkańcy naszego regionu. Jeden z byłych oficerów okrętu pochodził ze Wschowy.

ORP Głogów. Okręt wojenny nazwany na cześć miasta. Poznaj je...

Zobacz też wideo: Napoleon odwiedzał Głogów i Polkowice

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto