Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Głogowa. Są wstępne szacunki dotyczące powierzchni terenów do wywłaszczenia pod inwestycję

Grażyna Szyszka
Przeprawa w Głogowie często się korkuje
Przeprawa w Głogowie często się korkuje Michał Szyszka
Mieszkańcy Głogowa i okolicy czekają na kolejny krok w stronę budowy obwodnicy miasta. Według planów, w pierwszym kwartale tego roku GDDKiA ma podpisać umowę na realizację inwestycji. Zanim ruszy budowa trzeba wywłaszczyć grunty. Są już wstępne szacunki.

Spis treści

W pierwszym kwartale tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma podpisać umowę na realizację tego zadania. Przypomnijmy, że przetarg na wyłonienie wykonawcy został ogłoszony w sierpniu 2023 r. Wpłynęło 9 ofert, a wszystkie poniżej zakładanej kwoty. Od października GDDKiA analizuje oferty w celu wyłonienia wykonawcy. Jak się dowiedzieliśmy, decyzja o wyborze wykonawcy ma zapaść jeszcze w styczniu.

Z szacunkowych wyliczeń GDDKiA wynika, że powierzchnia gruntów do wywłaszczenia pod obwodnicę Głogowa zajmuje ok. 2,04 kilometra kwadratowego, z czego szacowane za odszkodowaniem to ok. 1,42 kilometra kwadratowego. Dodajmy, że grunty za odszkodowaniem to grunty prywatne oraz jednostek samorządów terytorialnych.

- Ostateczna powierzchnia wywłaszczonych gruntów, w tym za odszkodowaniem, będzie znana dopiero przy złożeniu wniosku o wydanie decyzji ZRID (skrót od: zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – przyp. red.) i po wydaniu tej decyzji – informuje Magdalena Szumiata, rzeczniczka wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Zobacz, jak ma przebiegać obwodnica Głogowa.

Wysokość odszkodowania - kto ustala jego wysokość?

Zgodnie z przepisami prawa, decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje wojewoda, który wyznacza niezależnych rzeczoznawców majątkowych, by określili wartość rynkową każdej nieruchomości. Wartość określa się według stanu i przeznaczenia nieruchomości z dnia wydania decyzji ZRID przez wojewodę.

- Robi to w terminie 30 dni od momentu, w którym decyzja ZRID stała się ostateczna. Jednakże w przypadku, kiedy decyzji ZRID nadano rygor natychmiastowej wykonalności, wojewoda ustala odszkodowanie w terminie 60 dni, od dnia, w którym nadano ten rygor – dodaje Magdalena Szumiata.

Z doświadczenia z poprzednich inwestycji GDDKiA wynika, że wypłata następowała około 4-5 miesięcy od wydania/ostateczności decyzji ZRID.

Przebieg procesu ustalenia i wypłaty odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę krajowych dróg

  • Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zatwierdza granice terenu pod budowę drogi.
  • Wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte na rzecz Skarbu Państwa ustala właściwy wojewoda w postępowaniu administracyjnym.
  • Można zwiększyć wysokość odszkodowania przy szybkim wydaniu nieruchomości.
  • Całość odszkodowania może być wypłacona właścicielom nieruchomości dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji ZRID. Do tego czasu GDDKiA może jednak wypłacić 70 proc. zaliczki (dotyczy to tylko decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności).

Wojewoda powiększa kwotę odszkodowania:

  • o 10 tys. zł, jeśli na działce znajduje się budynek mieszkalny. Kwota ta jest naliczana dla budynku, niezależnie od liczby lokatorów;
  • o 5 proc. wartości nieruchomości wywłaszczonej, jeżeli nieruchomość zostanie przekazana GDDKiA w ciągu 30 dni od otrzymania od wojewody zawiadomienia o wydaniu decyzji ZRID.

Właściciel może się odwołać od decyzji

Jeżeli właściciel nie zgadza się z wysokością odszkodowania, ma prawo odwołać się (za pośrednictwem wojewody) do ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa (obecnie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii). Ma na to 14 dni od daty doręczenia decyzji o odszkodowaniu.

W ramach odszkodowania byłemu właścicielowi, za jego zgodą, może zostać przyznana także nieruchomość zamienna. Różnicę między wysokością odszkodowania ustalonego w decyzji, a wartością nieruchomości zamiennej, wyrównuje się przez dopłatę pieniężną.

Kiedy odszkodowanie zostanie wypłacone?

GDDKiA przeleje odszkodowanie na rachunek bankowy wskazany przez właściciela nieruchomości w  ciągu 14 dni od dnia, kiedy decyzja wojewody o odszkodowaniu stanie się ostateczna.
Jeżeli stan prawny działki nie jest uregulowany, odszkodowanie wpłacane jest do depozytu sądowego na 10 lat. W takiej sytuacji, aby je otrzymać, konieczne jest przedłożenie w sądzie dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości (np. po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym).

Realizacja obwodnicy Głogowa planowana jest w systemie Projektuj i buduj w latach 2024-2027. 

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto