Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Będzie nowa droga wojewódzka i rondo przy wylocie na Sławę. Wielkie inwestycje pod Głogowem

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie strefy przemysłowej
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie strefy przemysłowej Kacper Chudzik
Klarują się plany wobec budowy nowej strefy przemysłowej na skraju gmin Kotla i Głogów. Powstanie tam nowa droga wojewódzka, a to tylko jedna z wielu planowanych inwestycji.

Razem chcą zbudować strefę przemysłową

Jeśli prace projektowe pójdą zgodnie z planem, to już za dwa lata podgłogowskie rejony zamienią się w ogromny plac budowy. Zapowiadana od pewnego czasu budowa nowej strefy przemysłowej na skraju gmin: Kotla i Głogów nabiera konkretów, a właśnie za dwa lata ma zostać wbita pierwsza łopata. Przez ten czas wybrany w przetargu wykonawca będzie opracowywał dokumentację potrzebną do pozwolenia na budowę. Ale sama strefa, położona na terenie blisko 500 hektarów, to zaledwie kawałek. W planach są też duże inwestycje w infrastrukturę wokół niej.

– Mowa chociażby o budowie nowej drogi wojewódzkiej, która doprowadzi ruch do strefy. Chcemy też przebudować drogę wyjazdową z Głogowa, a konkretnie skrzyżowanie dróg na Głogów, Sławę i Wschowę. Ma tam powstać rondo. W planach jest też budowa ścieżki rowerowej prowadzącej z Głogowa w kierunku strefy i budowa dróg wewnętrznych w strefie. Pozyskaliśmy na to wszystko 210 mln złotych z Polskiego Ładu – mówi wójt Bartłomiej Zimny.

9 lutego w siedzibie Gminy Głogów podpisany został list intencyjny o współpracy w związku z planowanymi inwestycjami. Podpisali go wójt Bartłomiej Zimny (gmina Głogów), Kamila Suchocka-Szperlik (p.o. wójta gminy Kotla), Rafael Rokaszewicz (prezydent Głogowa) oraz Tymoteusz Myrda (wicemarszałek województwa Dolnośląskiego). Obecni byli też przedstawiciele Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Przemysław Bożek i Mariusz Kędziora. LSSE również mocno zaangażowana jest w projekt, m.in. od strony pozyskiwania inwestorów chętnych do zlokalizowania biznesu pod Głogowem.

Podczas gdy gmina Głogów zajmuje się częścią drogową przygotowań do budowy strefy, tak gmina Kotla wzięła na siebie kwestię wodno-kanalizacyjną. Na ten cel przeznacoznych ma być 140 mln złotych.

– Gmina Kotla wybuduje nową oczyszczalnię ścieków i ujęcia wody, jesteśmy w przeddzień wyłonienia wykonawcy. Zajmiemy się też całą siecią wodno-kanalizacyjną – mówi Kamila Suchocka-Szperlik p.o. Wójt Gminy Kotla

Strefa to ogromna szansa dla całego regionu

Dla obu gmin, miasta ale i reszty regionu inwestycja to ogromna szansa na rozwój.

– W najbliższych latach będą się działy rzeczy o ogromnym znaczeniu dla Głogowa: budowa nowego parku przemysłowego z tysiącami miejsc pracy połączony z budową obwodnicy. Te ważne inwestycje wpłyną na ekonomiczny i przemysłowy potencjał naszego miasta. Przyszłość należy do Głogowa. A to wszystko jest możliwe dzięki współpracy i połączeniu sił – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

Powstałe w strefie miejsca pracy będą służyć nie tylko mieszkańcom powiatu głogowskiego. Zatrudnienie spokojnie będą mogli znaleźć tu też mieszkańcy okolic Wschowy czy Góry, które borykają się z wyższym bezrobociem.

Wsparcie dla projektu zapowiedziało województwo. Stąd obecność na podpisaniu listu wicemarszałka Tymoteusza Myrdy.

– Na północy Dolnego Śląska nie ma obecnie ważniejszej inwestycji jak budowa parku przemysłowego, który stworzy nowe tereny inwestycyjne i setki miejsc pracy. Z naszej strony dochodzi kolejna inwestycja wojewódzka, czyli linia kolejowa z Chocianowa przez Przemków do Głogowa oraz istniejąca Lubin – Głogów. To wszystko daje regionowi olbrzymie możliwości i będzie to jeden z najlepiej skomunikowanych regionów – mówi Tymoteusz Myrda członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

LSSE już szuka chętnych do inwestycji w strefie

Obecny na podpisaniu listu Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, również widzi w inwestycji ogromną szansę dla regionu.

– Co ważne, robimy to wszystko ponad podziałami światopoglądowymi czy politycznymi. Współpraca LSSE i samorządów jest wręcz wzorcowa – podkreślał Przemysław Bożek. – Z oczywistych względów nie mogę powiedzieć nic o inwestorach, ale tym regionem interesują się w perspektywie kolejnych lat i powstania strefy światowi giganci. Mogę z pełną świadomością przyznać to, co mówił pan prezydent. Następne lata zdecydowanie będą należały do aglomeracji głogowskiej. To ogromna szansa dla całego regionu.

Uruchomienie strefy to szacunkowo perspektywa następnych 4-5 lat.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto