Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sokoły wędrowne na kominie głogowskiej huty. Dziś, 9 marca, mija 15 lat, gdy pojawił się tam pierwszy ptak

RED
Sokoły na kominie głogowskiej huty. Mija 15 lat, gdy pojawił się tam pierwszy ptak
Sokoły na kominie głogowskiej huty. Mija 15 lat, gdy pojawił się tam pierwszy ptak arch. huty
Sokoły wędrowne na kominie głogowskiej huty. Dziś, 9 marca 2007 mija 15 lat, gdy zauważono tam pierwszego ptaka. Od tamtego czasu w gnieździe na kominie zwanym „koniczynką" przychodzi na świat od 2 do 4 sokolich piskląt.

Po raz pierwszy w hucie Głogów sokola zaobserwowano 9 marca 2007 roku. Kilka dni z rzędu dorosły osobnik przesiadywał na instalacjach. Rok później znaleziono dorosłą samicę, która uległa wypadkowi podczas polowania. Zaopiekowali się nią pracownicy działu ochrony środowiska HMG, przetransportowali ją do siedziby Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, a potem trafiła do Leszna. Wtedy też na kominie w hucie znaleziono dwa jaja.
Gdy sokolica wyzdrowiała i została wypuszczona, w okolicy zaraz pojawił się samiec. Okazało się, że oba ptaki odleciały w kierunku huty.

Poniżej zdjęcie zrobione dziś, 9 marca 2022 r:

Sokole gniazdo na wysokości 80 metrów

Aby umożliwić im bezpieczne lęgowanie, w 2008 roku podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na kominie HMG. Na poczwórnym kominie zwanym „koniczynką”, na terenie HMG 2, na wysokości 80 metrów – zamontowano specjalną platformę z budką. Montaż gniazda oraz kamer sfinansowała spółka KGHM przy współpracy merytorycznej Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół”.
I to był dobry pomysł, ponieważ po jakimś czasie były już tam trzy nowe jaja, z których wykluły się trzy sokoły. Kolejne dwa z hutniczego gniazda zostały już wyposażone w nadajniki GPS, otrzymały także imiona Argenta i Cupra.

Sokoły wędrowne na kominie huty w Głogowie można obserwować TUTAJ

Sokoły na kominie głogowskiej huty są do dziś. Od wielu lat w Hucie Miedzi Głogów w gnieździe na kominie zwanym „koniczynką" przychodzi na świat od 2 do 4 sokolich piskląt rocznie. Są obrączkowane, by łatwo można było śledzić ich losy. Tradycją też stało się nadawanie im imion w internetowym konkursie. Gniazdo można śledzić dzięki zamontowanej w gnieździe kamerze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto