MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W gnieździe sokołów na kominie głogowskiej huty jest pierwsze jajo! Złożyła je zupełnie nowa samica

RED
Jest pierwsze jajo sokoła wędrownego
Jest pierwsze jajo sokoła wędrownego Kamera
W gnieździe sokołów na kominie głogowskiej huty jest pierwsze jajo! Złożyła je nienazwana jeszcze „Nowa Samica” bez obrączek. Ojcem jest w dalszym ciągu Bohun.

W piątek, 15 marca, w godzinach nocnych (około 3) w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów II pojawiło się pierwsze jajo sokoła. Jajo złożyła „Nowa Samica”, która zastąpiła dotychczasową Szirę. Samica nie została jeszcze rozpoznana przez ornitologów, gdyż nie posiada obrączek. Ojcem jest w dalszym ciągu Bohun.

- Kolejne jaja będą najprawdopodobniej składane w odstępach 2 – 3 dniowych. Po złożeniu przez samicę ostatniego rozpocznie się 32 dniowy okres ich inkubacji - informuje KGHM.

Sokoły to ptaki monogamiczne. Swojego terytorium bronią cały rok, młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. Podejmują wędrówkę szukając partnera i dogodnego miejsca na założenie gniazda.

Z sokolego gniazda wyfrunęło dotąd 45 młodych ptaków

Platforma lęgowa dla sokołów znajduje się na kominie „Koniczynka” w Hucie Miedzi Głogów II. Do tej pory wykluło się tam w sumie 45 ptaków. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że obecnie w Polsce żyje tylko 100 par sokoła wędrownego.

Pracownicy huty opiekują się sokołami wędrownymi już od 2009 roku. Rok wcześniej w Hucie Miedzi Głogów stwierdzono nieudaną próbę gniazdowania sokoła wędrownego. Wtedy na jednym z kominów oddziału KGHM zamontowana została platforma lęgowa. Już rok później wykluły się pierwsze trzy sokoły. Od tamtej pory pracownicy huty doglądają zwierząt i je obrączkują. Możemy zapewnić, że część z wyklutych w Hucie Miedzi Głogów ptaków zasiliła już znacząco populację krajową tego skrajnie rzadkiego wspaniałego ptaka drapieżnego. Dzięki monitoringowi wiadomo, że sokół z Głogowa o imieniu Giga wybrała życie w stolicy – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Kamera w gnieździe - zobacz gdzie jej szukać

Sokoły to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki objęciu ich ścisłą ochroną populacja się rozwija. Co roku przybywa kilkanaście par lęgowych.

Gniazdo można obserwować na stronie Głogów KGHM - STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT ″SOKÓŁ″

Zobacz TUTAJ

Miedziowa spółka przyczynia się do tego opiekując się gniazdującymi w hucie sokołami, a także realizując program „KGHM dla sokołów” w ramach którego jeszcze w tym roku przewidziane są lekcje o tematyce ekologicznej realizowane w szkołach i przedszkolach Zagłębia Miedziowego.

(Źródło: KGHM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto