Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowa moneta wybita na 770-lecie praw miejskich Głogowa. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W głogowskim ratuszu zaprezentowano kolejną okolicznościową monetę głogowską. Tym razem jest to 1 grosz ratuszowy, wydany z okazji 770-lecia nadania praw miejskich Głogowa.

Grosz ratuszowy to już czwarta z serii okolicznościowych monet wydawanych z inicjatywy Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Od początku zaangażowany w ten cykl był Dariusz Czaja, członek TZG oraz radny miejski. Kolejnym monetom z serii zawsze towarzyszyła specjalna okazja ich wydania. Nie inaczej jest i tym razem.

– Grudzień w historii Głogowa jest ważnym miesiącem. Dokładnie 770 lat temu, w grudniu 1253 roku, książę głogowski Konrad lokował miasto, czyli nadał prawa miejskie dla Głogowa. W związku z tym wydaliśmy okolicznościową monetę: jeden dukat ratuszowy, który jest właśnie związany z tym jubileuszem. Na monecie wybitej z miedzi znajduje się nominał: jeden dukat ratuszowy, znajduje się wieża ratuszowa z ratuszem, a z drugiej strony, czyli na rewersie znajduje się herb Głogowa i opis okolicznościowy – mówi Dariusz Czaja.

Zadowolenia z wybicia monety nie kryje prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, który sam jest wielkim miłośnikiem historii.

– To jest doskonałe połączenie działalności regionalistycznej upamiętniające ważne historyczne wydarzenia w naszym mieście ze szczytnym celem jakim jest odbudowa kolegiaty –mówi Rafael Rokaszewicz.

Pamiątkowa moneta wybita na 770-lecie praw miejskich Głogowa
Monetę wykonano z polskiej miedziKacper Chudzik

Bo dochód ze sprzedaży monety przeznaczony będzie właśnie na odbudowę głogowskiej Kolegiaty. Rozprowadzaniem numizmatu, podobnie jak wcześniejszych, zajmie się parafialny Caritas. Sprzedawana będzie podczas różnych wydarzeń miejskich. Można ją też nabyć w Centrum Informacji Turystycznej, w Kolegiacie oraz w Centrum Kserograficznym Xero-Max, przy ul. Słodowej 25. Koszt takiej monety to minimum 25 zł.

W wybicie monety zaangażował się również KGHM, a konkretnie Zakłady Górnicze Rudna - w których to ręcznie wybito wszystkie 1000 egzemplarzy.

– Została wybita z polskiej miedzi w Zakładach Górniczych Rudna i tutaj bardzo serdecznie dziękujemy, zarówno panu dyrektorowi naczelnemu Pawłowi Piaseckiemu, jak i panu kierownikowi Mirosławowi Komanowi oraz Solidarności ZG Rudna, która również dofinansowała nam okolicznościowe książeczki do tych monet – dodaje Dariusz Czaja.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto