Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM świętuje. GG-1, najgłębszy szyb Polskiej Miedzi połączył się pod ziemią z ZG Rudna

Grażyna Szyszka
Najgłębszy szyb w Zagłębiu Miedziowym
Najgłębszy szyb w Zagłębiu Miedziowym PeBeKa
Piątek, 30 czerwca 2023 to ważny dzień dla KGHM. Tego dnia nastąpi uroczyste zbicie, czyli połączenie najgłębszego szybu Polskiej Miedzi – GG-1 – z kopalnią ZG Rudna. Na spotkanie do Kwielic w gminie Grębocice przyjedzie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Piątek, 30 czerwca 2023 to bardzo ważny dzień dla KGHM. Tego dnia nastąpi uroczyste zbicie, czyli połączenie najgłębszego szybu Polskiej Miedzi – GG-1 – z kopalnią ZG Rudna.
W uroczystości w Kwielicach w gminie Grębocice weźmie udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Szyb GG-1 to inwestycja o znaczeniu strategicznym dla wydobycia miedzi w Polsce związana z eksploatacją nowego złoża miedzi w rejonie Głogów Głęboki Przemysłowy. To najgłębsze wyrobisko górnicze w Polsce. Dno szybu znajduje się na 1348 metrach. Wieża samego szybu ma 45,5 metra. Warto wiedzieć, że przy budowie szybu użyto techniki mrożenia – górotwór był wcześniej zamrożony do 690 metra pod ziemią.

13 lat temu ruszyło głębienie szybu GG-1

Przygotowania do głębienia szybu rozpoczęto już w 2010r. i prowadzone były etapami. Jego głębienie wymagało zastosowania techniki mrożenia górotworu, czyli zaawansowanej technologicznie i pionierskiej metody udoskonalanej od dziesięcioleci przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń „PeBeKa”, generalnego wykonawcy tej inwestycji.

Szyb GG-1 na mapie

W lutym 2013 roku rozpoczął się jeden z kluczowych etapów budowy: mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. Jak informuje PeBeKa, do agregatów mrożeniowych trafiło 1,8 tony amoniaku (czynnika chłodniczego). Najpierw tłoczona solanka miała temperaturę minus 15 stopni Celsjusza, po około dwóch miesiącach wynosiła już minus 30 stopni.  Instalowanie konstrukcji wieży szybowej ruszyło w sierpniu 2012.

Proces montażu urządzeń bezpośrednio wykorzystywanych przy głębieniu szybu rozpoczął się pod koniec lipca 2013r.
Szyb GG-1 jest częścią projektu Głogów Głęboki – Przemysłowy. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji KGHM oraz największy podziemny projekt górniczy w branży metali nieżelaznych w Europie.

Dane techniczne szybu:

  • szyb w Kwielicach jest najgłębszym tego typu obiektem w całym Zagłębiu Miedziowym. (głębokość szybu w wyłomie: 1351 m);
  • dno szybu znajduje się na głębokości: 1348 m;
  • mrożenie szybu sięgało do głębokości: 690 m;
  • obudowa szybu składa się z tubingów oraz z betonu monolitycznego, fibrobetonu i żelbetu;
  • pierwszy kubeł urobku wyjechał z szybu 13 grudnia 2013r.
  • Szyb GG-1 będzie szybem wdechowym, służącym do transportu materiałów i ludzi. Obok szybu została zabudowana powierzchniowa stacja klimatyzacyjna (PSK). Szyb GG-1 na czas głębienia został wyposażony w kaskadowy system odwodnienia mający chronić szyb przed zalaniem.

14 czerwca 2023r. nastąpiło zbicie techniczne szybu GG-1 z kopalnią KGHM O/ZG Rudna.

Szyb GG-1 to strategiczny obiekt KGHM i umożliwi eksploatację złóż przez najbliższe lata. W najbliższym czasie ruszy zabudowa powierzchni a za około cztery lata na szybie GG-1 koło Kwielic, około dwóch tysięcy górników będzie zjeżdżać do pracy pod ziemią.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto