Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Hucie Miedzi Głogów KGHM zbuduje Warzelnię Soli. Nowy zakład ma powstać w ciągu 6 lat

RED
Miedziowy gigant poinformował o planach budowy nowego zakładu
Miedziowy gigant poinformował o planach budowy nowego zakładu KGHM
Przy Hucie Miedzi Głogów ma powstać Warzelnia Soli. Nowy zakład KGHM będzie produkować do 1 mln ton soli spożywczej rocznie oraz blisko 70 tysięcy ton nawozów dla rolnictwa. Inwestycja ma być zrealizowana za ok. 6 lat.

Spis treści

Miedziowy gigant poinformował o swoich najnowszych planach inwestycyjnych. Za około 6 lat przy Hucie Miedzi Głogów ma powstać nowoczesna Warzelnia Soli. Planuje się produkowanie do miliona ton soli warzonej rocznie oraz blisko 70 tysięcy ton nawozów dla rolnictwa.

Spółka przystępuje do opracowania studium wykonalności budowy biznesowego i jednocześnie pro-ekologicznego zakładu. Ma on też zmniejszyć zasolenie wód technologicznych KGHM i pozwolić na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody pozbawionej soli i zanieczyszczeń.

Warzelnia Soli Przy HM Głogów ma kosztować ok. 1 mld zł

Szacunkowe nakłady inwestycyjne, bazując na wstępnych kalkulacjach oraz analogicznych inwestycjach realizowanych w ostatnim czasie na świecie, mogą sięgnąć nawet 1 mld zł.

- Warzelnia soli to dla KGHM przełomowa inwestycja pod wieloma względami. Projekt ma charakter biznesowy i otwiera nowe perspektywy. Mówię tu m.in. o rynku nawozów, które mogą być cennym wsparciem dla polskich rolników. Badamy takie możliwości. Ta inwestycja to dowód zdolności KGHM do innowacji i dostosowywania się do zmieniających warunków i klimatycznych, i rynkowych – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Do1 mln ton soli warzonej rocznie

Jak informuje KGHM, podstawowym założeniem projektu jest selektywne gospodarowanie wodami kopalnianymi zmierzające do koncentracji strumieni wody o podwyższonej zawartości soli i ich kierowaniu do pompowni głównego odwadniania. Wykorzystanie pary technologicznej, dostępnej w ramach istniejących procesów technologicznych pozwoli na odsolenie strumieni wody i produkcję produktów solnych o znaczeniu handlowym (soli warzonej) w ilości do 1 mln ton rocznie.

- Zastosowanie nowych technologii w procesie odsalania wód to wynik naszych wielomiesięcznych analiz.  Warzelnia może powstawać etapowo, z możliwych do rozbudowania modułów. Proces budowy szacujemy na około 6 lat ze względu na skalę inwestycji i stopień jej skomplikowania. Pozytywny wpływ na środowisko w połączeniu z rentownością projektu są kluczowe dla naszych działań – mówi Marek Świder, wiceprezes KGHM do spraw produkcji.

Jeszcze w tym roku miedziowy gigant zamierza przeanalizować nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne, a także przeprowadzić próby technologiczne samych procesów odsalania wód, w tym zagospodarowania odpadów. Później powstanie szczegółowy harmonogram działań. Po realizacji tych zadań podjęta zostanie decyzja o wyborze technologii oraz skali inwestycji.

Do produkcji soli będzie wykorzystana para z istniejącej w Hucie Miedzi Głogów infrastruktury energetycznej oraz bloków gazowo-parowych, a powstałą wodę będzie można skierować do obiegów chłodzących huty. Powstałe w wyniku warzenia soli minerały zostaną wykorzystane do produkcji naturalnych nawozów dla rolnictwa.

Mniej słonej wody trafi do Odry

Działania te mają zmniejszyć nawet o połowę zasolenie wód pochodzących z odwadniania górotworu, a tym samym zmniejszyć oddziaływanie spółki na środowisko przyczyniając się do ochrony ekosystemu rzeki Odra.
Aktualnie KGHM kontynuuje działania etapu przygotowawczego polegające na zaprojektowaniu rozbudowy sieci rurociągów pod ziemią i na powierzchni.

W samym 2022 roku Spółka wydała na realizację inwestycji proekologicznych blisko 250 mln zł. Rozwiązania przyjazne środowisku to priorytet przy działaniach prowadzonych przez miedziową spółkę. Nowe projekty inwestycyjne są związane z gospodarka wodną i eliminacją zasolenia wód technologicznych.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto