Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM otrzymał akceptację rządu na budowę małej modułowej elektrowni jądrowej

RED
Rząd dał zgodę na budowę małej modułowej elektrowni jądrowej
Rząd dał zgodę na budowę małej modułowej elektrowni jądrowej KGHM
Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce – informuje miedziowa spółka. Oznacza to oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji.

Spis treści

KGHM otrzymał akceptację rządu w sprawie budowy małej modułowej elektrowni jądrowej. Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor.

Pierwszy krok do budowy przez KGHM małej modułowej elektrowni jądrowej

Dla KGHM oznacza to uzyskanie uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych ustaleń, takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę.

– Nasz cel to bezpieczna, ekologiczna i stabilna cenowo energia, która pozwoli nam utrzymać przewagę biznesową KGHM w skali globalnej. W przypadku zaangażowania w energię jądrową mamy silne wsparcie Ministerstwa Aktywów Państwowych a teraz akceptację Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To ważne, bo wprowadzenie w naszym kraju technologii jądrowej, opartej na małych modułach, to również wsparcie transformacji energetycznej polskiej gospodarki – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Elektrownia ma mieć sześć modułów i moc 462 MW

W ubiegłym roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o wstępne prace będące pierwszym krokiem w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej miedziowej spółki.

- Wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzja to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Wniosek przygotowano między innymi w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych – czytamy w komunikacie miedziowej spółki.

Amerykański partner KGHM, firma NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 r.

Energia z własnych źródeł to cel KGHM

KGHM podkreśla, że prowadzi działania w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju i podejmuje starania, aby cały ciąg technologiczny był bezpieczny, innowacyjny i zgodny z ideą Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.
KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50 proc. energii elektrycznej zużywanej przez KGHM ma pochodzić z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł.

Źródło: KGHM

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto