Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakrystia głogowskiej kolegiaty stanie się małym muzeum. Kolejne prace w świątyni

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Trwa przygotowanie mebli w stylu gotyckim, które trwają do zakrystii głogowskiej kolegiaty. Pomogą one przerobić pomieszczenie na swojego rodzaju małe muzeum. Co się tam znajdzie?

W głogowskiej kolegiacie, najstarszej tego typu świątyni na Śląsku, której odbudowa po zniszczeniu w czasie wojny wciąż trwa - przygotowywana jest nowa koncepcja zakrystii. Dzięki 200 tys. zł pozyskanych z Fundacji Banku PeKaO S.A. zakrystia zostanie wyposażona w stylizowane na gotyk meble. Ma się w nich znaleźć miejsce na ekspozycję historycznych skarbów znajdujących się w posiadaniu kolegiaty - będą one dostępne dla zwiedzających. Tym samym zakrystia, oprócz miejsca przygotowania mszy, stanie się też swojego rodzaju ścieżką edukacyjną.

– Pozwoli nam to na zmianę koncepcji tej zakrystii, która jednocześnie będzie miejscem przygotowania liturgii oraz swojego rodzaju małym muzeum. A konkretnie ściężką edukacyjno-historyczną, która pozwoli na wyeksponowanie kilku precjozów kolegiackich, które są w posiadaniu parafii, a których do tej pory ludzie nie widzieli. Teraz nadaży się okazja, żeby wmontować to co jest pięknem tego historycznego miejsca w tą stolarkę meblową, która będzie nawiązywała do gotyku – mówi ksiądz Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej.

Stolarka przygotowywana jest w profesjonalnej pracowni Jacka Markiela ze Starej Wsi, który specjalizuje się w odtwarzaniu gotyku. Jego prace można podziwiać m.in. we wnętrzu Bazyliki Opatrzności Bożej w Warszawie, czy w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie i wielu innych kościołach. Przy projekcie działał też syn artysty, efektem czego była cała koncepcja tego - co pojawi się z zakrystii.

– Bardzo dużej zakrystii zaznaczmy, którą ciężko wyposażyć w standardowe meble. To wszystko musi być robione pod wymiar, żeby miało ręce i nogi, a przede wszystkim trwałość i solidność i żeby trwał przez dziesiątki a nawet setki lat – dodaje proboszcz.

Kolegiata to wciąż jeden wielki plac budowy. Ostatnio pojawiła się informacja o kolejnych środkach z rządowych programów odnawiania zabytków. W planach jest odnowa kolejnych elementów, w tym m.in. konserwacja ścian w prezbiterium świątyni.

Ksiądz Rafał Zendran, proboszcz Kolegiaty

Zakrystia głogowskiej kolegiaty stanie się małym muzeum. Kol...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto