Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjaliści zjechali do Głogowa. Konferencja pod patronatem Świętego Mikołaja. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do Głogowa zjechali specjaliści z całego kraju, którzy wzięli udział w konferencji interdyscyplinarnej pod patronatem Świętego Mikołaja.

W Głogowie rozpoczęła się konferencja naukowa, której patronem jest Święty Mikołaj, będący również patronem miasta. Już po raz drugi do miasta zjechali specjaliści z całej Polski. Organizatorami konferencji były takie instytucje jak: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Gmina Miejska Głogów, Głogowska Kapituła Kolegiacka oraz Parafia św. Mikołaja w Głogowie.

– W kontekście zeszłorocznych wydarzeń, ogłoszenia Świętego Mikołaja patronem miasta Głogowa, myślę, że nawet ci, którzy nie pasjonują się historią, muszą mieć świadomość tego, że patronem nie jest osoba fikcyjna. Nie jest to postać, która została wymyślona. Przyjęliśmy taką drogę, żeby nie podnosić tego konfliktu pomiędzy popkulturowym rozumieniem postaci Mikołaja, a Świętym Mikołajem, biskupem - postacią historyczną. Chcemy bardziej przybliżać to, co wynika z dziejów tej postaci, to co wiemy z źródeł z materiałów i czego nas uczy Święty Mikołaj, bo to jest istotne – mówi Waldemar Hass, dyrektor głogowskiego muzeum.

Waldemar Hass podkreśla, że konferencja nie jest w całości poświęcona Mikołajowi. Jest on jej patronem i punktem wyjścia do różnych zagadnień.

– To konferencja interdyscyplinarna, czyli łączymy tutaj różne dyscypliny naukowe pod patronatem Świętego Mikołaja. Ten patron po prostu wskazuje nam, jakby na główny kontekst, który nastrój interesuje. Pierwsza sprawa, to jest chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe związane zwłaszcza z Głogowem, ziemią głogowską, ze Śląskiem, z tą częścią Europy. Zwracamy też uwagę na kwestie takiego uwrażliwienia społecznego na potrzeby niesienia pomocy najuboższym, bo tego nas uczy Święty Mikołaj. Dyskretnej pomocy, czyli nie chodzi tu o jakąś akcyjność, o jakieś gesty jakiegoś rodzaju przedsięwzięcia jednorazowe, choć one są ważne, ale chodzi o takie uwrażliwienie, wyczulenie, działanie po prostu na rzecz lokalnej społeczności w zakresie niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – dodaje dyrektor Hass.

Na tegoroczną konferencję zaproszono wielu specjalistów. Głos zabierała m.in. Tatiana Krynicka z Uniwersytetu Szczecińskiego, jedna z największych specjalistek w kraju w temacie Świętego Mikołaja. Pojawił się tez dominikanin ojciec Piotr Oleś z klasztoru we Wrocławiu.

Zdjęcia z konferencji

Specjaliści zjechali do Głogowa. Konferencja pod patronatem ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto