Spis treści
W KGHM rusza wyjątkowy program adresowany do pracowników miedziowej spółki. Jest to kolejna edycja Giełdy Wynalazczości. Pomysły na wynalazki można zgłaszać cały rok, jednak zgłoszenia z Giełdy mogą być dodatkowo gratyfikowane. Najlepsze, z poprzednich edycji, już zostały zastosowane w oddziałach KGHM.
KGHM czeka na zgłoszenia projektów o charakterze technicznym lub techniczno-organizacyjnym w obszarze technologii, ale również w zakresie środowiska pracy, w szczególności poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
– Załoga miedziowej spółki to ludzie niezwykle pomysłowi i bardzo zaangażowani w swoją pracę. Liczę więc na znakomitą frekwencję i zgłoszenia w czasie trwania Giełdy Wynalazczości. Naprawdę warto dzielić się wiedzą a przy tym jednocześnie usprawniać swoje miejsce pracy – mówi Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych, p.o. wiceprezesa zarządu ds. rozwoju.
Jak zgłosić projekt?
Udział w Giełdzie Wynalazczości jest prosty. Wystarczy pobrać arkusz zgłoszenia projektu dostępny w intranecie, wypełnić i przekazać do osoby odpowiedzialnej w oddziale lub centrali miedziowej spółki.
Do tej pory pracownicy KGHM bardzo licznie brali udział w poprzednich edycjach Giełdy Wynalazczości. Część projektów już funkcjonuje w kopalniach, hutach i oddziałach miedziowego giganta.
Pomysły pracowników KGHM są już wdrożone
Jako przykład KGHM podaje m.in. projekt „Urządzenie do prostowania i cięcia gwoździ startowych”. Pomysł pracownika jest stosowany w Hucie Miedzi Cedynia. Instalacja, napędzana siłą mięśni, rozwija zwoje drutów, prostuje i tnie za pomocą noży tam zamontowanych. Rozwiązanie jest bardzo przydatne w codziennej pracy, poprawia bezpieczeństwo i warunki BHP poprzez minimalizację wykonywania pracy fizycznej (eliminacja zagrożeń związanych z używaniem narzędzi ręcznych).
Kolejnym z takich przykładów jest montażownica do zakładania wykładzin segmentowych (popularnie zwanych modarami) w bieżniach kół linowych maszyn górniczych. Projekt został zgłoszony w Zakładach Górniczych Polkowice – Sieroszowice. Dzięki urządzeniu, zakładanie segmentowych okładzin stało się dużo mniej czaso- i pracochłonne. Wykorzystanie siłownika hydraulicznego który samoczynnie rozpiera się po wprowadzeniu do bieżni koła podnosi efektywność wymiany. Dotychczas elementy okładziny wymieniane były ręcznie przez co najmniej kilka osób i przy stosowaniu wymuszonej pozycji ciała. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to zostało zgłoszone do ochrony w Urzędzie Patentowym UPRP ze względu na spełnienie wymagań prawnych umożliwiających ochronę wzorem użytkowym.
Giełda Wynalazczości jest organizowana w KGHM nieprzerwanie od 2019 roku. W jej ramach twórcy dokonują średnio blisko 80 zgłoszeń projektów wynalazczych.
Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?