Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Głogów skupuje grunty leśne i tereny pod zalesienie. Będzie więcej lasów

Grażyna Szyszka
Zdjęcia: Michał Wiśniewski/Polskapres
Nadleśnictwo Głogów jest zainteresowane zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia. To ogólnopolska akcja Lasów Państwowych skupu gruntów pod nowe lasy, która ruszyła w połowie lutego.

Nadleśnictwo Głogów odkupi grunty leśne i tereny pod zalesienie. Osoby i instytucje, które chcą sprzedać takie grunty mogą składać wnioski do biura przy ul. Sikorskiego 54 w Głogowie lub przesłać je adres mailowy: [email protected]

- Nabywamy grunty leśne, lub takie, które są przeznaczone do zalesienia – wyjaśnia Tomasz Kurdas, starszy specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Głogów. - Muszą one sąsiadować z naszymi terenami leśnymi. Zainteresowanie sprzedażą już jest. Mieliśmy prywatne zgłoszenia między innymi z gminy Gaworzyce i gminy Kotla.

Nadleśnictwa zawsze miały możliwość odkupowania gruntów pod zalesienia od osób prywatnych czy instytucji. Teraz jednak mogą to robić na większą skalę.
W razie pytań można skontaktować się z pracownikiem Nadleśnictwa Głogów pod numerem telefonu: 603 067 043 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00

Zasady skupu gruntów pod nowe lasy:

Jestem zainteresowany sprzedażą. Co mam zrobić?
Przede wszystkim ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Skierować ofertę do nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny. Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. dziedziczenie.

Jakimi gruntami będą zainteresowane Lasy Państwowe?
Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”.

Przede wszystkim grunty sąsiadujące
Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej. Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce wschodniej. Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/

Ile zapłacą nadleśnictwa?
Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i stanu sanitarnego. Każdy zakup na rzecz Skarbu Państwa poprzedza wycena rzeczoznawcy majątkowego.
(Źródło:www.lasy.gov.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto