Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na placu przed kolegiatą za dwa lata ma stanąć pomnik Bolesława Chrobrego. Będzie też skwer i ścieżka edukacyjna

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Przemysław Bożek z Fundacji Pogoń Lwów i jednocześnie prezes LSSE to pomysłodawca budowy pomnika
Przemysław Bożek z Fundacji Pogoń Lwów i jednocześnie prezes LSSE to pomysłodawca budowy pomnika Grażyna Szyszka
W Głogowie ma stanąć pomnik Bolesława Chrobrego, pierwszego koronowanego króla Polski. Z takim pomysłem wystąpiła fundacja Pogoń Lwów, którego prezesem jest Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na placu przed kolegiatą za dwa lata ma stanąć pomnik Bolesława Chrobrego. Ma on być pamiątką postawioną w tysięczną rocznicę koronacji na pierwszego króla Polski, która według historycznych przekazów miała miejsce w kwietniu 1025 roku.

Pomnik to inicjatywa Przemysława Bożka

Pomysł wysunął głogowianin Przemysław Bożek, który jest prezesem fundacji Pogoń Lwów a także prezesem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosił też prezydenta Głogowa, KGHM, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz parafię kolegiacką.
Przedstawiciele tych wszystkich firm i instytucji podpisali w poniedziałek (9 października) list intencyjny w sprawie budowy pomnika Bolesława Chrobrego.

- Nie wyobrażam sobie, by pomnik stanął w innym miejscu, niż na historycznym Ostrowie Tumskim. Myślę, że opieka merytoryczna dyrektora muzeum Waldemara Hasa będzie dopełnieniem tego przedsięwzięcia – mówił Przemysław Bożek, który zaznaczył, że pomysł przedsięwzięcia jest taki, by to nie był tylko pomnik. Ale żeby był skwer Bolesława Chrobrego, a także ścieżka historyczna. W ten sposób część terenu przy kolegiacie byłaby zagospodarowana. - Tysiąc lat od koronacji pierwszego króla Polski będzie duża sprawa dla całego kraju, a to co się zadzieje w Głogowie za dwa lata będzie ważnym historycznym wydarzeniem dla miasta i regionu – dodał.

Ostrów Tumski najlepszym miejscem na pomnik Chrobrego

Prezydent miasta Rafael Rokaszewicz przyznał, że kilka tygodni temu do urzędu wpłynęło pismo od Przemysława Bożka, prezesa fundacji Pogoń Lwów z pomysłem o posadowienie takowego pomnika.

- Rozpoczęliśmy już formalności, między innymi zwróciliśmy się do parafii kolegiackiej z wnioskiem o udostępnienie odpowiedniego miejsca – wyjaśnia prezydent. - Potrzebna jest też uchwała rady miejskiej o posadowienie pomnika, trzeba będzie rozpisać konkurs na projekt samego pomnika. Ostrów Tumski przy kolegiacie to miejsce, w którym znajdował się gród piastowski. To właśnie tam w 1010 roku Bolesław Chrobry odpierał atak wojsk niemieckich więc i historycznie i miejscowo jest to uzasadnione – przypomniał Rafael Rokaszewicz.

KGHM wesprze budowę

W budowę pomnika włączy się KGHM. W imieniu Polskiej Miedzi list intencyjny podpisał Alan Steinbarth, dyrektor naczelny ds. nadzoru korporacyjnego KGHM Polska Miedź S.A.

– KGHM jest uznanym mecenasem kultury i bardzo mocno angażuje się w projekty związane z historią naszej Ojczyzny, zarówno w wymiarze lokalnym jak i ogólnopolskim. Inicjatywa budowy pomnika w Głogowie doskonale wpisuje się w te działania miedziowej spółki. Bycie częścią tego projektu to dla KGHM ogromny przywilej. Pomnik będzie dumą mieszkańców Głogowa – powiedział.

Spotkanie partnerów budowy pomnika Bolesława Chrobrego odbyło się w wyjątkowym miejscu, bo dotwarzanej przez proboszcza kolegiackiej zakrystii.
Stoją w niej już piękne nawiązujące do charakteru świątyni meble, a po dokończeniu prac, miejsce to będzie udostępniane zwiedzającym.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto