Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na hulajnogach z promilami. Głogowska policja zatrzymała dwie pijane osoby, w tym nastolatkę

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Jak jeździć nimi, nie łamiąc przepisów?
Jak jeździć nimi, nie łamiąc przepisów? Jagoda Gadziemska
Elektryczne hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu w Głogowie. Niestety, nie każdy korzysta z nich bezpiecznie dla siebie i innych. Potwierdzają to przypadki zatrzymania dwóch nietrzeźwych osób na hulajnogach.

Jak informuje głogowska policja, w ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali dwie osoby poruszające się elektrycznymi hulajnogami pod wpływem alkoholu. Najpierw W trakcie wyczuli woń alkoholu od 14-latki.

– Badanie wykazało w organizmie nastolatki blisko promil alkoholu. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony opiekun dziewczynki, który przyjechał na miejsce. Sprawa trafiła do Ogniwa ds. Wykroczeń w KPP Głogów, a swój finał znajdzie w sądzie – mówi Natalia Szymańska z KPP Głogów.

Na tym nie koniec, bo zaledwie dwie godziny później policjanci zatrzymali do kontroli 26-latka, który również poruszał się hulajnogą elektryczną.

– Funkcjonariusze sprawdzili trzeźwość mężczyzny. Badanie pokazało, iż w organizmie ma prawie promil alkoholu. Kierujący odmówił przyjęcia mandatu, w zawiązku z czym policjanci sporządzili niezbędną dokumentację, a mężczyzna za popełnione wykroczenie odpowie przed sądem – dodaje Natalia Szymańska.

Jak jeździć hulajnogą elektryczną bez łamania przepisów?

Należy pamiętać, że użytkowników coraz popularniejszych hulajnóg elektrycznych także obowiązują przepisy ruchu drogowego. Muszą m.in. korzystać z dróg rowerowych, gdy te są w danym miejscu wyznaczone.

– Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h. W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruch – mówi policjantka.

Oprócz tego przepisy zabraniają:

  • jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie.
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku
  • czepiania się pojazdów
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu
  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy

Zobacz wideo: Pociągi Głogów - Żagań. Czy wrócą na trasę?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto