Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowianie wydają coraz więcej na alkohol. W ostatnim roku przepili prawie 83 mln zł

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
W ostatnim roku głogowianie znów wydali więcej na alkohol, niż w roku poprzednim. Ile średnio wydają mieszkańcy Głogowa na napoje alkoholowe?

W sumie ponad 82 mln 750 tys. złotych wydali w ostatnim roku głogowianie na napoje alkoholowe. Tak wynika z zestawienia sprzedaży alkoholi w roku 2022 przygotowanego przez urząd miejski. To znacznie więcej niż w roku 2021, kiedy to na napoje alkoholowe w Głogowie wydano 70,5 mln.

Najwięcej, bo nieco ponad 35 milionów wydano w sklepach na piwo i inne napoje z zawartością alkoholu do 4,5 procent. Drugie miejsce zajmują mocne alkohole, powyżej 18 procent. Na nie w głogowskich sklepach wydano prawie 34 mln. Podium zamykają napoje pokroju wina - na które wydano 7,2 mln złotych. Również w lokalach gastronomicznych najwięcej wydano na piwo (3,6 mln zł), potem mocne alkohole (2 mln zł), a na końcu znalazły się wina itp. (561 tys. zł).

W sumie w Głogowie w 2022 roku alkohol sprzedawano w 109 sklepach oraz 52 lokalach gastronomicznych.

Ile średnio wydają głogowianie na alkohol?

W sumie pod koniec 2022 roku w naszym mieście zameldowanych było 60.158 osób - na stałe oraz - 1234 na pobyt. W sumie daje to więc 61.392 osób - dorosłych i dzieci. Biorąc pod uwagę fakt, że w tym roku na alkohol w Głogowie wydano 82,7 mln zł wychodzi, że na jednego mieszkańca przypada średnio 1347 złotych wydanych na napoje alkoholowe. Przyjmując, że około 12 tysięcy mieszkańców miasta to nieletni - i wykluczając ich z równania, średnia wydana na alkohol wzrasta do 1675 złotych. Obie te średnie są dużo wyższe, niż podobne zestawienia w ubiegłym roku. Wtedy było to po kolei 1149 oraz 1440 zł.

W całej Polsce wydatki na alkohol również rosną. Jesteśmy pod tym względem w europejskiej czołówce. Według danych Eurostatu z 2021 roku, Polacy wydali na napoje alkoholowe ponad 12 miliardów Euro. Wyprzedzali nas jedynie Niemcy oraz Francuzi - kraje, które mają znacznie więcej mieszkańców.

Czy większe wydatki to jedynie efekt rosnących cen? Niekoniecznie, bo według badań w ciągu ostatnich 20 lat średnie spożycie alkoholu w Polsce wzrosło o około trzy litry.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto