MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie stacje widma. Pasażerów tu nie ma, lub jest ich jak na lekarstwo! - oto ich lista

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Każde kolejne dane publikowane przez Urząd Transportu Kolejowego, dotyczące największych stacji kolejowych w Polsce, wiążą się z lawiną pochwał dla gigantów wymiany pasażerskiej i ich lidera - Wrocławia. My przekornie wybraliśmy te przystanki kolejowe na Dolnym Śląsku, z których nie korzysta dziennie nikt, lub zaledwie kilka osób. To ciche miejsca, niespieszne, bez tłoku - jakby wymarłe. Często na obrzeżach większych miast. Oto one!

Spis treści

Stacje w Polsce o dobowej wymianie pasażerskiej powyżej tysiąca

Dogodne położenie na styku wieli linii kolejowych i obsługa pasażerska zatrzymujących się pociągów przez wielu przewoźników - to dwa kluczowe elementy sukcesu i generowania największej wymiany pasażerskiej stacji kolejowych. Ostatnie dostępne kompleksowe opracowanie UTK z lipca 2023 wskazuje, że:

 • Liczba pasażerów kolei w Polsce osiągnęła w 2022 r. rekordowy poziom 342,2 mln osób.
 • Powyżej 10 tysięcy osób dziennie obsługuje w Polsce jedynie 22 stacji, a na 18 miast wojewódzkich z Gorzowem Wielkopolskim i Bydgoszczą przypadły niemal 43% całego ruchu pasażerskiego.
 • Wrocław Główny w 2022 r., już trzeci rok z rzędu miał największą wymianę pasażerską spośród wszystkich stacji w Polsce. Stacja ta obsłużyła łącznie 26,4 mln pasażerów, czyli 72,3 tysiąca na dobę. To o 54% więcej w porównaniu do 2021 r., wówczas przyjęto 17,11 mln pasażerów.
 • Drugie miejsce, również jak rok temu, zajął Poznań Główny, a trzecie zaś Kraków Główny.
 • Stacją, na której zatrzymuje się najwięcej pociągów, była Warszawa Zachodnia, na której krzyżuje się 13 linii kolejowych. Na niej i na stacji Warszawa Wschodnia zatrzymuje się średnio ponad 30 pociągów w ciągu godziny, na każdej z nich to ponad 700 pociągów na dobę.
 • W Polsce jest 239 stacji, na których zatrzymują się pociągi wielu przewoźników i w ciągu doby obsługują ponad 1000 pasażerów w ciągu dnia. Taki wynik osiąga też kolejnych 89 stacji, na których zatrzymują się pociągi jednego przewoźnika.
 • Największa średnia liczba pasażerów przesiadających się z jednego pociągu występuje w Warszawie Centralnej - średnio 180 pasażerów.

Stacje w Polsce o wymianie osobowej poniżej tysiąca na dobę

 • Poza elitarnymi ponad trzystoma przystankami kolejowymi o dużym ruchu pasażerskim, mamy też mnóstwo stacji, gdzie wymiana pasażerska dziennie nie przekracza 1000 pasażerów. Jest ich ponad 2,5 tysiąca, dokładnie 2541.
 • Wszystkie razem obsługiwały dziennie łącznie 354,7 tys. wsiadających i wysiadających. W ciągu roku, po skumulowaniu dało to 129,5 mln pasażerów, czyli 19% łącznej wymiany pasażerskiej kraju.

Stacje widma na Dolnym Śląsku - to wymarłe linie oraz stacje linii czynnych, gdzie niemal zamarła wymiana pasażerska

 • Osobną kategorię stacje, dla których nie wykazano pasażerów, ani zatrzymań pociągów. To stacje dawne, nieczynne trwale lub planowane do przywrócenia w ramach rewitalizacji linii kolejowych. Naliczono ich aż 958! Takie "stacje widma" na Dolnym Śląsku to aż 60 z nich!
 • Jest też 239 stacji w Polsce, w których czasowo ustał ruch pociągów lub też przystaje ich podczas doby sporo, jednak wymiana osobowa dobowa to 0 - 9 osób. Na Dolnym Śląsku jest 29 takich stacji. I choć stają tu 22 pociągi jak w Gorzelinie, czy 17 - jak w Nowej Wsi Legnickiej, to wysiadających i wsiadających jest bardzo mało, czasem nikt.

Oto lista wymarłych stacji kolejowych na Dolnym Śląsku! Z nich dziennie nie korzysta nikt, lub kilku pasażerów!

Oto lista wymarłych stacji kolejowych na Dolnym Śląsku! Z nich dziennie nie korzysta nikt, lub kilku pasażerów! 

Ich lista w kolejnych slajdach

Dolnośląskie stacje widma. Pasażerów tu nie ma, lub jest ich...

Pamiętacie wykolejenie się pociągu pod Kłodzkiem?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto