Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Była prezeska banku w Głogowie skazana za mobbing. Jest prawomocny wyrok

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Pierwszy wyrok zapadł w Głogowie. Sąd apelacyjny w Legnicy podtrzymał decyzję
Pierwszy wyrok zapadł w Głogowie. Sąd apelacyjny w Legnicy podtrzymał decyzję Kacper Chudzik
Przed Sądem Okręgowym w Legnicy zakończył się proces w sprawie byłej prezeski jednego z głogowskich banków, która oskarżona była o mobbing.

Czesława S. została w październiku ubiegłego roku skazana przez głogowski sąd w pierwszej instancji. Sędzia uznał, że dopuściła się ona mobbingu na pracownicach. Była prezeska głogowskiego banku odwołała się jednak od tej decyzji. Podczas rozprawy w sądzie apelacyjnym poprzedni wyrok został jednakże podtrzymany.

Tym samym wyrok stał się prawomocny.

Poszkodowane: Mobbing trwał latami

Przypomnijmy. Jak relacjonowały w zeznaniach pokrzywdzone osoby, do mobbingu w banku w Głogowie miało dochodzić latami. Z uzasadnienia wyroku wyłania się ponury obraz - kobiety bojące się stukać zbyt głośno obcasami, obawiające się przybijać za głośno pieczątki, krzyki, poczucie wyższości przełożonego nad pracownikami.

– To była przemoc psychiczna – nie miał wątpliwości sędzia Daniel Ludwiczak podczas wydawania wyroku pierwszej instancji w Głogowie. – Sąd dał wiarę pokrzywdzonym. Ich zeznania się zazębiają, są spójne, konsekwentne. Natomiast oskarżona, poza nie przyznaniem się do winy, wskazywała ogólnikowo na błędy popełniane przez pracownice. Ale to co ona podnosiła, dotyczyło w zasadniczej mierze tego, co działo się już na końcu. Zatem nie te błędy wpływały na jej postawę wobec pań, a zeznania wskazują na to, że takie zachowania miały miejsce właściwie od początku.

Po zapoznaniu się ze sprawą sędzia uznał oskarżoną Czesławę S., pełniącą funkcję prezes w głogowskim banku, za winną zarzucanych jej czynów. Skazał ją na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata próby, 20 000 złotych grzywny, pokrycie kosztów sądowych, nawiązki po kilka tysięcy złotych dla każdej z siedmiu poszkodowanych oraz (w sumie 34 000 zł) zakaz wykonywania funkcji kierowniczych w bankach na okres trzech lat. Ten właśnie wyrok został podtrzymany przez sąd apelacyjny. Dojdą do niego jeszcze koszty apelacji.

Jak opowiadały byłe pracownice banku, przez lata zwolniło się z niego kilkanaście osób, które nie były w stanie wytrzymać takich warunków. One same musiały korzystać później z pomocy psychiatrycznej i psychologicznej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto