MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dopisywali sobie nadliczbowe godziny za pracę w kopalni KGHM. Zostali skazani i mają oddać blisko pół mln zł

Grażyna Szyszka
Sąd skazał cztery osoby za wyłudzenia nadgodzin z KGHM
Sąd skazał cztery osoby za wyłudzenia nadgodzin z KGHM Piotr Krzyżanowski
Zapadł sądowy wyrok za dopisywanie nadliczbowych godzin w kopalni KGHM. Przez pięć lat czterech pracownik ZG Lubin świadczyło nieprawdę w dokumentach. Kierownik działu normowania został skazany na 1,5 roku więzienia, a trzej pozostali na rok w zawieszeniu. Mają też oddać KGHM prawie 500 tysięcy złotych.

Spis treści

Legnicki sąd skazał czterech pracowników działu normowania w Zakładach Górniczych Lubin należących do KGHM Polska Miedź. Sprawa dotyczyła dopuszczenia się oszustwa znacznej wartości, tj, ok. 500 tys,. zł wobec pracodawcy, czyli KGHM.

Ktoś napisał donos do dyrektora

Sprawa została zainicjowana przez dyrektora do spraw bezpieczeństwa i przeciwdziałania stratom KGHM, który złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu dokonania przestępstwa przez Tadeusza I. Dyrektor miał o tym informacje z anonimowego pisma z 2018 roku. Rok później lubińska prokuratura wydała decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa, ale Sąd Okręgowy w Legnicy uchylił ją i przekazał sprawę śledczym z Legnicy.

Przez pięć lat dopisywali sobie nadgodziny w kopalni

Jak ustalono w postępowaniu, kierownik działu normowania ZG Lubin Tadeusz I. (72 l.), oraz trzej pracownicy kopalni, tj. Paweł K. (38 l.), Piotr P. (59 l.) i Piotr S. (52 l.) działając wspólnie i w porozumieniu, w latach 2013 – 2018 wyłudzili KGHM 500 tys. zł.
Przez pięć lat pracownicy miedziowej spółki świadczyli nieprawdę w kartach ewidencji czasu pracy w godzinach nadliczbowych działu normowania, a także w raportach dobowych odbywania zjazdów do kopalni. Wprowadzali w ten sposób w błąd pracodawcę co do wysokości należnego wynagrodzenia za pracę. Wspomniana wcześniej kwota pobranych nienależnych dodatków robi wrażenie.

- Oskarżeni bronili się przed sądem, że rzeczywiście te nadgodziny wykonywali, natomiast prokurator przeprowadził przed sądem dowody, z których wynikało, że jednak te nadgodziny były dopisywane – informuje Liliana Łukasiewicz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Pracownicy KGHM mają oddać firmie pół mln zł

Najsurowiej, bo na karę więzienia sąd skazał 72-letniego kierownika działu normowania w Zakładach Górniczych Lubin.

- Tadeusz I. został skazany za oszustwo na 1,5 roku więzienia oraz grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych. Oprócz tego sąd nakazał obowiązek naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonej spółki KGHM kwotę ponad 188 tysięcy złotych – dodaje rzeczniczka prokuratury.

Trzej pozostali oskarżeni, czyli Paweł K., Piotr P. i Piotr S. usłyszeli wyrok po roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na rok próby. Mają też zapłacić grzywny po 30 tys. zł. Każdy z nich ma też obowiązek naprawienia szkody.
Paweł K. ma oddać pracodawcy ponad 83 tys. zł, Piotr P. ponad 123 tys. zł, a Piotr S. prawie 98 tys. zł.
Skazani to mieszkańcy Lubina i okolic. Oprócz Tadeusza I., posiadają wyższe wykształcenie.
Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w czerwcu 2021 roku. Wyrok zapadł 28 marca.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto