Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 marca ruszają wypłaty zwaloryzowanych emerytur i rent. O ile wzrosną świadczenia?

OPRAC.:
Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
ZUS wypłaci świadczenia po waloryzacji
ZUS wypłaci świadczenia po waloryzacji arch. redakcji
W piątek, 1 marca ZUS zacznie wypłaty pierwszej transzy zwaloryzowanych emerytur i rent. Jest ona przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. O ile wzrosną emerytury i renty?

Od marca ZUS będzie wypłacał emerytury i renty po rewaloryzacji. Dzieje się tak każdego roku. Polega to na pomnożeniu kwoty wypłaty w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Jak samemu policzyć wysokość wypłaty?

Jak informuje ZUS, wypłaty świadczeń wzrosną w tym roku o 12,12 procent.

- Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 112,12 proc. – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

W tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo, a ostateczna wysokość wskaźnika - 112,12 procent - została opublikowana 12 lutego w Monitorze Polskim komunikatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kwoty najniższych rent, emerytur i dodatków po waloryzacji

Od marca świadczenia będą wyższe:

  • Najniższa emerytura, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96zł.

  • Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie 1335,72 zł.

  • Do kwoty 1780,96 zł podniesiona zostanie też renta socjalna.

  • Świadczenia honorowego dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutym br. wynosić będzie 6 246,13 zł.

  • Wzrośnie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego (SU) do 2 419,33 zł.

Zobacz też

Wyższe dodatki do świadczeń

Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. W ZUS waloryzacji podlegają nie tylko świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku.

Wzrost dodatków:

  • Dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł,

  • dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł,

  • dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł,

  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł,

  • ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

Jak czytać decyzję o waloryzacji?

W decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

- Jeśli emeryt-rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku – mówi Iwona Kowalska-Matis. - Tymczasem wiele osób zgłasza do ZUS, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto- dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że różnica w kwocie jest efektem tego, iż od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej, warto ją uważnie przeanalizować.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto