Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska na starówce. Archeolodzy odsłonili fundamenty kościoła z XIII wieku [FOTO]

Redakcja
Na bulwarze nadodrzańskim trwają prace archeologiczne poprzedzające rewitalizację tego terenu. W ich trakcie odsłonięte zostały fundamenty XIII-wiecznego kościoła i klasztoru.

Archeolodzy wiedzieli, że mogą się ich spodziewać, jednak fundamenty znajdowały się w nieco innym miejscu, niż zakładano. Przez to też zmieniona musi zostać dokumentacja projektowa rewitalizacji bulwaru. Władze miasta zakładają bowiem wyeksponowanie fundamentów zabytku na bulwarze.

W trakcie prac odkopany został między innymi średniowieczny ołtarz, widoczna jest też ściana lektorium, która oddzielała część kapłańską od tej, w której znajdowali się ludzie przychodzący na mszę. Pokazany został też pełen obwód murów wczesnogotyckiego koscioła, rozbudowywanego o kruchty, o wieże i zespół kaplic. Obok fundamentów koscioła widać też pozostałości po dawnym klasztorze.

- To wszystko, to jest kawał średniowiecznej historii Polski oraz Głogowa. Mamy tu sporo ciekawych detali, które niestety trzeba będzie raczej zabezpieczyć i zasłonić. To co można zrobić i co jest opracowywane w dokumentacji projektowej, to jest pokazanie zarysu tego kościoła w terenie. W pobliżu ma powstać fontanna, trzeba więc ustalić korelację między nimi, aby nie dochodziło do jakiś kolizji. I to jest wszystko, co możemy zrobić obecnie - mówi profesor Maciej Małachowicz, adiukt na wydziale architektury Politechniki Wrocławskiej, który nadzoruje prace.

Przede wszystkim pod ziemią trzeba zabezpieczyć odkryte obecnie fundamenty i fragmenty murów i posadzek. Muszą być one okryte folią i obsypane piaskiem. Jak zaznacza profesor Małachowicz, w przyszłości można zrobić z nimi różne rzeczy.

-Można pokazać część kościoła do poziomu posadzki. To jest około 1,5 metra murów i cała masa bardzo ciekawych detali. Można też pokazać elementy podziemne. Pod zakrystią znajduje się sklepiona, nienaruszoną krypta. Na obszarze klasztoru jest też dawne oratorium, również ze sklepioną kryptą. To można pokazywać sukcesywnie w miarę potrzeb i środków. Proponujemy jeszcze przygotowanie makiety, która ma pokazać jak wygląda ten kościół. Zrobienie tablic, które pokażą jak przez wieki on się zmieniał. Możliwe jest też zrobienie infoboksu, który interaktywnie pokaże informacje na temat kościoła - zaznacza.

Prace wykopaliskowe w tej okolicy mają potrwać jeszcze kilka tygodni. Nadzoruje je Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto