Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomienia mieszkańców Brzostowa w najnowszej publikacji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej

Grażyna Szyszka
Dariusz Czaja i Marek Górniak - autorzy publikacji o mieszkańcach Brzostowa
Dariusz Czaja i Marek Górniak - autorzy publikacji o mieszkańcach Brzostowa Grażyna Szyszka
„Brzostów – od wsi do osiedla w Głogowie. Wspomnienia mieszkańców” to najnowsza publikacja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, autorstwa Dariusza Andrzeja Czai i Marka Roberta Górniaka. Ponad 400-stronicowa książka zawiera cenne wspomnienia mieszkańców osiedla i jest bogato ilustrowana.

Prezentację książki zorganizowano 5 marca w bibliotece PWSZ w Głogowie. Ze względu na obostrzenia, oprócz autorów i prezesa TZG Zbigniewa Mazurka, wzięli w niej udział dziennikarze lokalnych mediów.

- Kolejny tom wspomnień mieszkańców osiedla Brzostów, osiedla, które do 1984 roku było wsią – mówi Dariusz Czaja. - O Brzostowie niewiele jest publikacji, prawie nic. Kilka lat temu pomyślałem, żeby upamiętnić osoby pochodzące z tej osady, które jako pierwsze pojawiły się w niej po 1945 roku, jak i w kolejnych latach. Dla zniszczonego Głogowa Brzostów był zapleczem, tam uruchomiono pierwszą szkołę, pierwszy posterunek milicji obywatelskiej i wiele innych instytucji. W związku z tym do projektu zaprosiłem Marka Roberta Górniaka, który ma ogromne doświadczenie w tego typu publikacjach - dodał.

Autorzy dotarli do wspomnień 14 osób najstarszych mieszkańców Brzostowa. Jedno z nich jest w formie aneksu, a to dlatego, że dotyczą robotnika przymusowego przebywającego we wsi w czasie wojny.
- Wśród naszych bohaterów są wspomnienia pana senatora Papużyńskiego, pana Kapały – współtwórcy szkoły w Brzostowie – dodaje Dariusz Czaja.

Marek Robert Górniak dziękował wszystkim, którzy pomogli w powstaniu publikacji. To między innymi Marcin Kuchnicki, Dariusz Mikołajewicz i Michał Cimek.
-

Osobą, której opowieść dodana jest w formie aneksu to Zdzisław Jankowiak, który w czasie wojny był tu na przymusowych robotach – wyjaśnia regionalista na co dzień mieszkający w Lublinie. - Materiał książki bardzo bogaty, a dla mnie była to kolejna ciekawa przygoda pisana wspomnień mieszkańców.

Prezes TZG Zbigniew Mazurek przypomniał, że publikacja jest już III tomem projektu TZG pn. „Historia Jednego Kwartału” jako serii wydawniczej zawierającej wspomnienia mieszkańców wybranych obszarów Głogowa. Zapoczątkowały serię „Wspomnienia mieszkańców Stoczniowca” (2015 r),a jego kontynuację już w innej formule stanowił II tom „Mieszkałem koło szpitala… Wspomnienia głogowian”. (2019 r.) .

Książka została wydana w niewielkim wydaniu, bo 500 sztuk. Trafiła już do autorów wspomnień, lub do ich rodzin, bo kilkoro z nich zmarło zanim się ukazała. Publikacja jest już dostępna w głogowskich bibliotekach, w kasie głogowskiego muzeum (25 zł), w księgarni Feniks, Saloniku Prasowym przy Grodzkiej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto