Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowski „Skarbek” kończy 50 lat. Oto historia obiektu przy ulicy Budowlanych

RED
Skarbek - oddany w 1973 roku kompleks handlowo - usługowy to znane miejsce do dziś
Skarbek - oddany w 1973 roku kompleks handlowo - usługowy to znane miejsce do dziś
Kompleks handlowo – usługowy „Skarbek” przy ul. Budowlanych kończy w tym roku 50 lat. Obiekt ma tyle lat, co osiedle „Hutnik”, na którym stoi. Poznajcie jego historię.

Powojenna odbudowa Głogowa nie zadziała się od razu. Ogrom zniszczeń odstraszał osiedleńców przed wybraniem tego miejsca do życia. Jednak wszystko się zmieniło po tym, jak w pobliżu odkryto rudę miedzi.
Rozpoczęto budowę osiedli, w których zamieszkało wielu pracowników miedziowej spółki. Przypomnijmy, że w lipcu 1971 roku w podgłogowskich Żukowicach uruchomiono Hutę Miedzi „Głogów”.

O historii kompleksu handlowego „Skarbek” napisało działające przy urzędzie miasta Centrum Informacji Turystycznej.
Oto ona:
W 1973 r. zakończono budowę Osiedla „Hutnik”. Wtedy też do użytku oddany został kompleks handlowo – usługowy, zwany od wielkiego neonu na głównym obiekcie – „Skarbek”. A skąd wzięła się taka właśnie nazwa? Otóż w 1109 r. miała miejsce słynna obrona Głogowa. Powstała wówczas legenda o rycerzu Skarbku, pośle głogowskim. Miał on rzucić dumnie swoje kosztowności niemieckiemu królowi Henrykowi V, który najechał głogowski gród.

Był "górniczy" sklep, Dom Mody i dom kultury Azuryt

Na „Skarbku” można było załatwić niemal wszystko. W jego skład wchodziły: przychodnia lekarska, apteka, kiosk „Ruch”, sklep AGD (późniejszy „górniczy”), księgarnia, rybny, spożywczy, odzieżowy, obuwniczy, pasmanteria, jubiler, dorabianie kluczy, zakład krawiecki, sklep RTV i naprawy sprzętu, Dom Mody, fotograf, szewc, zegarmistrz, fryzjer damski i męski, szklarz, pralnia chemiczna, szalety, poczta, biblioteka oraz Osiedlowy Dom Kultury „Azuryt”. Budynek ten miał w elewacji kamień ozdobny o niebieskich kryształach. Dodatkowo

Co dziś zostało na "Skarbku"?

Obecnie część z tych sklepów i zakładów już nie istnieje. Wciąż funkcjonuje poczta, choć nie ma tam już takich kolejek jak niegdyś. Zniknęły pomieszczenia z automatami telefonicznymi czy charakterystyczna wielka waga. Ponadto działa przychodnia, apteka, sklep spożywczy, biblioteka, czy jubiler.
„Azutyt” zastąpiły lokale gastronomiczne – karczma, potem pizzeria, a od niedawna restauracja z azjatyckim menu. Kto pamięta, że jeszcze w latach 90. w piwnicy tego budynku można było za złotówkę zagrać w bilard?, A kto pamięta, że na przeciwko mieściła się kafejka internetowa, a potem bar? 

Dawniej w centrum kompleksu z klombów wyrastały róże. Dziś z licznych murków i rabat kwiatowych już niewiele zostało, za to przybyło miejsc wyłożonych brukiem. Zasadzono kilka drzewek otoczonych ławeczkami. Elewacje sklepów z różnym skutkiem „odnowiono”. Zniknął również, górujący nad kompleksem słynny neon. Z pewnością jednak wspomnienia mieszkańców osiedla „Hutnik” związane z tym miejscem są wciąż żywe.

Źródła: polska-org.pl, Głogowski Wehikuł Czasu, GFH, Głogów w PRL, Głogów. Ziemia Głogowska, Studio Siwek, R. Sanojca, Z. Gudanowicz, J. Józefiak, A. Królak, W. Najgebauer

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto