Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jakim stanie są dawne historyczne obiekty? Wiecie, gdzie w Głogowie są stare, przeciwlotnicze schrony?

RED
W podziemiach dworca PKP w Głogowie jest stary schron
W podziemiach dworca PKP w Głogowie jest stary schron Kacper Chudzik
Na terenie Głogowa jest kilka schronów przeciwlotniczych. Gdzie się znajdują i w jakim stanie są dawne historyczne obiekty?

Raport NIK o schronach w Polsce

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport o schronach w Polsce. Wynika z niego, że na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć niecałe 4 proc. mieszkańców (raport Państwowej Straży Pożarnej), obrona cywilna nie istnieje, a obywatele nie wiedzą, gdzie w razie zagrożeń mogą szukać bezpiecznego miejsca schronienia.

- Sześć z 32 gmin skontrolowanych przez NIK nie zapewniło takiego miejsca żadnemu ze swoich mieszkańców, a 68 proc. poddanych oględzinom schronów i ponad połowa ukryć nie spełniały wymaganych warunków technicznych - czytamy na stronie NIK.

NIK ustaliła, że że przyczyną tej sytuacji jest przede wszystkim brak podstawowych przepisów wskazujących odpowiedzialnych za zarządzanie budowlami ochronnymi, określających ich niezbędne wyposażenie oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełniać, czy choćby definiujących czym jest schron.

- Wieloletni impas w tej kwestii ma przełamać przygotowywana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) ustawa o ochronie ludności, której projekt, jak wynika z zapowiedzi resortu, powinien być gotowy do końca marca - informuje NIK.

Głogów i stare schrony. Gdzie one są?

Przypominamy, że jednym z największych schronów w Głogowie jest schron pod dworcem PKP. Obiekt jest jednak w złym stanie: pordzewiałe lub wyrwane umywalki, brak prądu, resztki centralki telefonicznej.

Według starych planów, za schrony miały służyć podziemia pod dworcem PKP, Liceum Ogólnokształcącym numer 1, „Mechanikiem", „Ekonomikiem" pod parkiem przy alei Wolności i pocztą na osiedlu Kopernik. Ten ostatni, to jednak jedyny schron wybudowany po drugiej wojnie światowej. Budowle te byłyby w stanie uchronić przed odłamkami, ale przy użyciu nowoczesnych bomb, nie przetrwałyby bezpośredniego trafienia.

Projekt rozwoju schronów został wstrzymany w latach 80. ubiegłego wieku, a pieniądze na ten cel przeznaczone zostały na budownictwo mieszkalne. Obiekty te nie są utrzymywane w gotowości, na wypadek potrzeby przyjęcia dużej ilości ludzi. Brak w nich zapasów żywności czy koców.
Model współczesnego pola walki nie zakładał potrzeby wykorzystania schronów.

Obecnie najbardziej bezpiecznym miejscem są wzmocnione, podziemne parkingi samochodowe.

DEFINICJE wg wytycznych SZEFA OBRONY CYWILNEJ KRAJU

BUDOWLA OCHRONNA - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń przeznaczonych do ochrony osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed skutkami działań zbrojnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych, katastrof ekologicznych, przemysłowych lub innych zagrożeń. Budowle te dzielą się na dwie główne kategorie: schrony i ukrycia.

SCHRON - budowla o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

UKRYCIE - budowla ochronna niehermetyczna, wyposażona w najprostsze instalacje, zapewniająca ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.

UKRYCIE DORAŹNE, miejsce doraźnego schronienia (MDS) - budowla bez szczególnych wymagań odpornościowych i eksploatacyjnych, zabezpieczająca przed niektórymi środkami rażenia oraz skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W podziemiach dworca PKP w Głogowie jest stary schron

W jakim stanie są dawne historyczne obiekty? Wiecie, gdzie ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto