Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głogowie ruszyła kwalifikacja wojskowa 2024. Młodzi mężczyźni stawiają się przed komisją lekarską. Jak przebiega taka kwalifikacja?

Grażyna Szyszka
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Głogowie
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w Głogowie Grażyna Szyszka
W poniedziałek, 4 marca rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2024. W tym roku wezwania przed komisję otrzymało w sumie ponad pół tysiąca osób z całego powiatu. Co trzeba ze sobą zabrać? Jak przebiega kwalifikacja?

Spis treści

W poniedziałek, 4 marca przed powiatową komisją lekarską stawili się młodzi mężczyźni wezwani na kwalifikację wojskową. Komisja działa na 3. piętrze budynku starostwa powiatowego w godzinach od 15 do 18.

- W Głogowie kwalifikacja trwać będzie do 27 marca. Na nasz powiat przypada około 560 osób – informuje mjr Andrzej Matylek, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Głogowie.

W pierwszej grupie mężczyzn, którzy stanęli przed komisją był głogowianin Mateusz Adamowicz. Przyznał, że nie było tak źle.

- Pytano mnie na przykład, czy kiedykolwiek się okaleczałem i czy miałem problemy w szkole, ale nie miałem takich problemów – przyznał dodając, że nie wiąże z wojskiem swoich życiowych planów i dalej chce się uczyć.

Z mocy ustawy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają:

 • mężczyźni urodzeni w 2005 roku (rocznik podstawowy)
 • mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynne służby wojskowej
 • osoby, które w latach 2022 – 2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynne służby wojskowej ze względu na stan zdrowia
 • kobiety urodzone w latach 1997 – 2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 20233/24 kończą naukę w uczelniach lub szkołach na kierunkach medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych,
 • ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat
 • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej w wieku do 60 lat, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Komisja sprawdza tożsamość, wprowadza dane do ewidencji wojskowej, a potem przeprowadzane są badania psychologiczne i lekarskie w celu określenia zdolności do służby. Zgłaszający się otrzymuje tak zwaną kategorię.
W trakcie kwalifikacji komisja informuje też o wstępnym przeznaczeniu do poszczególnych form służby.

- Podczas kwalifikacji nadawany jest wojskowy stopień szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy – dodaje mjr Andrzej Matylek. - Wydawane jest też zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji i uregulowanym stosunku do służby wojskowej.

Kogo można zwolnić z obowiązku stawienia się do kwalifikacji?

Są to osoby niedolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji a także niepełnosprawni. Warunkiem jest jednak doręczenie (przed terminem stawienia się) wójtowi, burmistrzowi czy prezydentowi dokumentacji medycznej określającej stopień niepełnosprawności

Przypominamy również co zabrać ze sobą na kwalifikację:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie i uprawnienia (zaświadczenie o kontynuacji nauki, prawo jazdy)
 • dokumentację medyczną jeżeli posiadacie – niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej.

Terminy kwalifikacji wojskowej w regionie

 • Lubin: 05.02 – 06.03.2024 r.
 • Głogów: 04.03 – 27.03.2024 r.
 • Wołów: 05.03 – 15.03.2024 r.
 • Legnica Powiat: 13.03 – 29.03.2024 r.
 • Polkowice: 02.04 – 18.04.2024 r.
 • Legnica Miasto: 02.04 – 26.04.2024 r.
 • Góra: 15.04 – 24.04.2024 r.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto