Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie uczyli się o bezpieczeństwie w sieci i hejcie. Zajęcia w I LO w Głogowie. FILM

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do Głogowa przyjechali przedstawiciele Fundacji LexCultura, którzy edukowali młodzież w sprawie bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń związanych z hejtem. A to coraz większe zagrożenia - nie tylko dla młodych ludzi.

Głogowskie I Liceum Ogólnokształcące odwiedzili przedstawiciele Fundacji LexCultura, którzy podczas cyklu zajęć z uczniami podnieśli temat cyberbezpieczeństwa. Młodzież mogła dowiedzieć się więcej o niebezpieczeństwach czyhających na nich chociażby podczas zakupów w Internecie.

– Projekt, w ramach którego tutaj jesteśmy to Dolnośląska Kampania Edukacji Konsumenckiej, który finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i w ramach tego projektu poruszamy różne tematy, ale głównie skupiamy się na bezpieczeństwie konsumentów w sieci. Ale też pułapkach takich jak dropshipping czy pułapki na subskrybentów – mówi Hubert Plichta z Fundacji LexCultura.

W ramach zajęć poruszono też inny ważny problem, który pojawia się w sieci. Chodzi o tak zwany hejt, z którym na co dzień spotyka się wielu młodych ludzi.

– Cyberbezpieczeństwo to nie tylko bezpieczne zakupy, ale też bezpieczne podróżowanie, surfowanie po Internecie. Hejt jest obecny nie tylko w życiu codziennym, ale pojawia się też właśnie w Internecie. Faktycznie dzieciaki są bardzo narażone na hejt w Internecie. Problem ma dosyć sporą skalę i trzeba na ten temat rozmawiać. Trzeba uświadamiać, jakie są nie tylko konsekwencje hejtu w warstwie społecznej, ale z racji tego, że jestem też z zawodu adwokatem, uświadamiam również uczniów, jakie są konsekwencje prawne hejtowania – dodaje Tomasz Grudziński z Fundacji LexCultura.

Zajęcia takie jak w Głogowie prowadzone są w szkołach na terenie całego województwa.

– W ramach tego projektu rzeczywiście prowadzimy zajęcia w całym województwie. Na Dolnym Śląsku prowadzimy ponad 90 takich lekcji, ale zajęcia prowadzimy również z nauczycielami w ośrodkach doskonalenia nauczycieli, gdzie edukujemy nauczycieli jak uczyć w ogóle o zagrożeniach w sieci, prawie konsumenckim czy hejcie. Ale w ramach tego projektu mamy również spotkania także z seniorami, ponieważ seniorzy również są zagrożeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, które czyhają na nich w sieci. Także jest to projekt, który dość szeroko porusza różne tematy – dodaje Hubert Plichta.

Zajęcia w I LO w Głogowie

Uczniowie uczyli się o bezpieczeństwie w sieci i hejcie. Zaj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto