Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowska zatoka Neptuna. Zobaczcie, jak wyglądała dawniej, a jak dziś. Historia miejsca, które czeka na swoje odrodzenie

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Na zdjęciu przedwojenna zatoka Neptuna
Na zdjęciu przedwojenna zatoka Neptuna
Na starych, przedwojennych fotografiach doskonale widać, jak mieszkańcy miasta spędzali czas nad Odrą. Bo właśnie tam znajdowały się kawiarnie i restauracje, a na wodzie roiło się od kajaków i łodzi. Był nawet pływający basen. Jednym z ulubionych miejsc nad rzeką była zatoka Neptuna, z kawiarnią, klubem wioślarskim. Zobaczcie, jak Neptun wyglądał przed wojną, a jak wygląda dziś.

Zatoka Neptuna nad Odrą powstała w latach 1931- 33, po wyprostowaniu koryta Odry na odcinku: Widziszów – klub wioślarski Neptun. Zniwelowano tym samym naturalne zakole rzeki, które utrudniało żeglugę dłuższym jednostkom. Pozostawiono jednak zachodnią część starego odcinka tworząc zatokę.
Od końca XIX w. wzdłuż tego odcinka Odry istniała infrastruktura o charakterze rekreacyjno-sportowym. Stojący tu lokal gastronomiczny Flussbadeanstalt, ok. 1905 r. został rozbudowany i przemianowany na Oderterasse. Był to parterowy, drewniany obiekt z długim pomostem ze stolikami.

Obok, na rzece znajdował się pływający basen wraz z przystanią. W 1908 r., w sąsiedztwie restauracji oddano do użytku nową stanicę wodną klubu wioślarskiego Glogauer Ruder-Club „Neptun”, która powstała na przyziemiu bastionu Michała.
Ponadto, po drugiej stronie rzeki znajdowało się kąpielisko, zwane „Kamerun”.

Do roku 1934 restaurację Oderterasse gruntownie przebudowano. Zyskała ona dodatkową kondygnację, a nabrzeże wzmocniono murami oporowymi. Na trzech tarasach i we wnętrzu powstało ok. 1500 miejsc dla klientów.

Wojenne zniszczenia nad zatoką

W 1934 r. nastąpiła przebudowa Neptuna. Część piwnicy została zaadaptowana jako schron przeciwlotniczy, w ramach systemu obrony Oderstellung (Pozycja Odry). Rok wcześniej, w parku nieopodal zatoki wybudowano nowy basen miejski z wieżą do skoków oraz trawiastą plażą. Od tej pory kąpielisko „Kamerun” straciło na znaczeniu, a pływające baseny zostały zlikwidowane.
W czasie walk o Festung Glogau restauracja Oderterasse oraz pozostałe obiekty uległy zniszczeniu, z wyjątkiem basenu miejskiego (działał do 1997 r.) oraz murowanej części klubu wioślarskiego.
Pod koniec XX w. istniał w nim jeszcze klub sztuk walki, a w wybudowanym po wojnie sąsiednim budynku znajdowały się mieszkania oraz Restauracja Neptun. XXI wiek to stopniowe niszczenie opuszczonych budynków, które wciąż czekają na inwestora.

W 2019 r. za sprawą artystycznego projektu miejsce na chwilę odżyło. Przy odmalowanej na to wydarzenie fasadzie budynku, licznie przybyli mieszkańcy bawili się przy muzyce i przekąskach. Nadzieją na lepsze czasy może być rozbudowana w tym kierunku Starówka wraz z Bulwarem Nadodrzańskim… .
(Tekst pochodzi z DGL News)

Źródła: Ładny Neptun (Facebook), glogow.pl, polska-org.pl, GFH, Głogowski Wehikuł Czasu, Glogau Gross Glogau, D. Szczepanowski, A. Bok, I. Dominiak, A. Najgebauer, W. Najgebauer
Zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto