Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto cudne choinki naszych czytelników. Nie ubrałeś jeszcze swojej? Tu znajdziesz inspiracje! Czy wiesz, co oznaczają światełka na drzewku?

Grażyna Szyszka
Piękne, kolorowe - żywe i sztuczne, czyli świąteczne drzewka naszych czytelników
Piękne, kolorowe - żywe i sztuczne, czyli świąteczne drzewka naszych czytelników Nadesłane
Na naszym Facebooku dostaliśmy od Was zdjęcia bożonarodzeniowych drzewek. Są zjawiskowe, oryginalne, a niektóre bardzo kolorowe. Gratulujemy pomysłowości przy strojeniu choinek i pokazujemy je w naszej galerii. Czy wiecie, jak kiedyś dekorowano drzewka? Co oznaczą światełka na choince?

Spis treści

Jodły, sosny, żywe, czy sztuczne? Czytelnicy chętnie podzielili się zdjęciami swoich udekorowanych choinek. Wszystkie z nich są piękne i wyjątkowe. Jeśli jeszcze nie ubrałeś własnej i nie możesz zdecydować się, jak w tym roku ją udekorować, tu możesz znaleźć inspiracje. Zapraszamy do naszej galerii!

Piękne, kolorowe - żywe i sztuczne, czyli świąteczne drzewka naszych czytelników

Oto cudne choinki naszych czytelników. Nie ubrałeś jeszcze s...

Tradycja świątecznego drzewka przywędrowała z Niemiec

Boże Narodzenie bez choinki? Dziś to trudne do wyobrażenia, by w tym wyjątkowym czasie nie było w domu świątecznego drzewka z lśniącymi bombkami, światełkami i cukierkami. Okazuje się, że zwyczaj stawiania świątecznego drzewka w domu jest w sumie bardzo młody, bo w Polsce ma zaledwie 100 lat.
O bożonarodzeniowych zwyczajach wie niemal wszystko Anna Wawryszewicz, etnolog z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

- Drzewko świąteczne, czyli choinka przywędrowała do nas z Niemiec i nie od razu trafiła pod strzechy – wyjaśnia.- Stawiana była tylko w dworkach i domach szlacheckich. Co ciekawe, w wielu domach na Dolnym Śląsku pojawiła się dopiero po drugiej wojnie. Owszem, znano ją, ale nie kultywowano, ponieważ naszą polską tradycją było wieszanie u sufitu podłaźniczki, czyli choinki wiszącej wierzchołkiem do dołu – wyjaśnia.

Choinka powinna być bogata

Wśród choinkowych ozdób, oprócz jabłek, orzechów i światów, na choinkowym, drzewku wieszane są łańcuchy. Mają one świadczyć o rodzinnych więzach. Im dłuższy łańcuch, tym dłuższe życie domowników. Łańcuchem gospodarskim lub sznurem wiązano też nogi od wigilijnego stołu. Miało to zapewnić jedność w rodzinie. Akcentem mającym zapewnić radość w rodzinie są aniołki - symbol dobrej nowiny, oraz ozdoby w kształcie pawich oczek.

Tak więc świąteczna choinka powinna być ustrojona na bogato. Nie bez powodu funkcjonuje powiedzenie: „Ubrałeś się jak choinka”. Ma nas cieszyć i jednocześnie czarować swoją magią naszą przyszłość.

Co oznaczają światełka na choince?

Swoją wyjątkową, bo podwójną symbolikę mają także choinkowe światełka. Dawniej wieszano świeczki, których płomień był synonimem życia, nadziei i światłem podarowanym ludziom od narodzonego Jezusa. Z drugiej zaś strony świeczki na choince oznaczają pamięć o naszych zmarłych. Etnolożka z głogowskiego muzeum wyjaśnia, że jak je gaszono, to obserwowano dym. Jeśli się unosił równo, to wróżył zdrowie i spokój. Gorzej, jeśli dym snuł się po gałązkach, bo wtedy był zwiastunem klęsk i chorób.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto