Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro Niedziela Palmowa. W kościele Bożego Ciała w Głogowie stanęła pięciometrowa palma

Grażyna Szyszka
Przy ołtarzu stanęła pięciometrowa palma wielkanocna
Przy ołtarzu stanęła pięciometrowa palma wielkanocna Parafia św. Mikołaja
24 marca to Niedziela Palmowa. Prezbiterium kościoła Bożego Ciała w Głogowie zdobi pięciometrowa Palma Wielkanocna. Została wykonana przez Parafialny Klub Seniora „U Mikołaja".

Spis treści

Niedziela Palmowa to ważny dzień z Kościele. W Niedzielę Palmową, zwaną również Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna się Wielki Tydzień. Tego dnia wierni przynoszą do święcenia symboliczne palmy. Gigantyczną, bo pięciometrową palmę wykonał Parafialny Klub Seniora „U Mikołaja”. Kolorowe dzieło zdobi już prezbiterium kościoła Bożego Ciała na starówce. Wierni będą ją mogli podziwiać podczas niedzielnych mszy świętych.

- Bardzo dziękujemy naszym zdolnym artystom za udekorowanie świątyni na niedzielę, to znaczy wykonanie palmy, ozdobienie ławek i bocznych ołtarzy – czytamy na stronie parafii.

Niedziela Palmowa w kościele
Piękną palmę zrobił Parafialny Klub Seniora „U Mikołaja”Parafia św. Mikołaja

To już czwarta Wielkanoc w Bożym Ciele z piękną, pięciometrową palmą, którą co roku wykonują panie z Parafialnego Klubu Seniora. Przygotowują one również inne ozdoby, które nawiązują do pięknych polskich tradycji i też będą częścią niedzielnej dekoracji.

Niedziela Palmowa z procesją

Charakterystycznym obrzędem Niedzieli Palmowej jest uroczysta procesja, w której wierni uczestniczą niosąc gałązki palm na znak królewskiego tryumfu Chrystusa, jaki stał się jego udziałem przez krzyż.
Procesja rozpoczyna się poza kościołem od obrzędu błogosławieństwa palm i odczytania fragmentu Ewangelii o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie wierni ze śpiewem udają się do świątyni, gdzie rozpoczyna się msza św. W jej trakcie odczytuje się Ewangelię o Męce Pańskiej. W tym roku w Niedzielę Palmową czyta się opis Męki Chrystusa według św. Marka.
Procesję można odprawić w danym kościele tylko jeden raz. Przed pozostałymi mszami oraz tam, gdzie nie ma w ogóle procesji, można urządzić tzw. uroczyste wejście z błogosławieństwem palm.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele dopiero w XI wieku. U nas zastępują je często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatykano je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże.

Wierzono w moc poświęconej palmy

Z palmami wielkanocnymi wiążą się także ludowe zwyczaje a także wierzenia:

  • poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy.
  • połykanie bazi z palmy miało zapobiegać bólom gardła i głowy.
  • sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
  • bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
  • poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem.

Wierzono też, że poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem, a uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie. Nie bez znaczenia ma też wysokość palmy - wysoka przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.
Palmy wielkanocnej nie można było wyrzucić. Najczęściej była ona palona, a popiół wykorzystywano w następnym roku w obrzędzie Środy Popielcowej.
(Źródło: Niedziela.pl)

Przy ołtarzu stanęła pięciometrowa palma wielkanocna

Jutro Niedziela Palmowa. W kościele Bożego Ciała w Głogowie ...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto