Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na murach głogowskiej świątyni odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Cybisowi. Zrobił to osobiście syn cenionego malarza

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Na murach kościoła Bożego Ciała odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Cybisowi
Na murach kościoła Bożego Ciała odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Cybisowi Grażyna Szyszka
W piątek, 8 grudnia na murach kościoła Bożego Ciała odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Janowi Cybisowi, polskiemu malarzowi i pedagogowi. W uroczystości wziął udział jedyny syn artysty – Jacek Cybis.

Na murach kościoła Bożego Ciała na starówce odsłonięto dziś tablicę poświęconą Janowi Cybisowi (1897- 1972), polskiemu malarzowi i pedagogowi, nazywanym „wielkim panem polskiego malarstwa. Zrobił to osobiście syn artysty - 82-letni Jacek Cybis.

W Głogowie Jan Cybis się uczył

Tablica została umieszczona na murach świątyni, w miejscu, gdzie w latach 1908–1916, młody Jan Cybis uczył się w Królewskim Gimnazjum Katolickim i, jak podkreśla syn artysty, właśnie w Głogowie kształtowała się jego plastyczna wrażliwość.

Powstanie pamiątkowej tablicy, którą wykonał głogowski rzeźbiarz Dariusz Sagan, jeszcze w ubiegłym roku zapowiedział prezydent Rafael Rokaszewicz. Pomysł zrodził się podczas wystawy poświęconejJanowi Cybisowi oraz jego dwóm żonom – Hannie Rudzkiej-Cybis oraz Helenie Zarembie-Cybisowej, na której był Jacek Cybis.

- Uznaliśmy wówczas, że warto upamiętnić tak wybitną postać i jego związki z Głogowem – mówił prezydent miasta. - Ustaliliśmy z księdzem proboszczem, aby na świątyni wybrać miejsce na zamontowanie płyty. Jest ona datowana na rok 2022, w którym przypadała 50. rocznica śmierci Jana Cybisa.

Jacek Cybis: Głogów ukształtował mojego ojca

Przy okazji wizyty w Głogowie Jacek Cybis podarował muzealnej bibliotece wydanymi dziennikami Jana Cybisa, w których wspomina głogowski okres swojego życia.
Uroczystość nie tylko wpisuje się w obchody święta patrona Głogowa, ale zbiega się z 51. rocznicą śmierci artysty.

- Serdecznie dziękuję za gest upamiętnienia pobytu w Głogowie mojego ojca. Pobytu, który ukształtował jego życie i w późniejszych latach jego wybory – powiedział Jacek Cybis. - Jest to miejsce jego formowania cech, które zachował do końca życia jako malarz i jako Polak z wyboru.

Syn artysty zwiedził też dawną klasę, w której nauki ponad 100 lat temu pobierał jego słynny ojciec.

W Głogowie jestem dopiero drugi raz – powiedział wzruszony Jacek Cybis. - Przyznam się, że mój syn był przede mną, bo jest filmowcem i miał jakieś zadanie do wykonania. Przysłał mi wówczas pocztówkę z ujęciem kolegium, w którym uczył się jego dziadek. To wzruszające, że znalazłem się w tym samym miejscu, w którym 100 lat temu był mój ojciec. Moje życie też ukształtowane jest przez to, co od niego otrzymałem w nieformalnym przekazie jego poglądów na świat i na ważne sprawy.

Dodajmy, że w Głogowie, oprócz tablicy, jest też ulica nazwana imieniem Jana Cybisa.

Na murach kościoła Bożego Ciała odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Cybisowi

Na murach głogowskiej świątyni odsłonięto tablicę poświęconą...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto