Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM kupił osiem instalacji fotowoltaicznych. Farmy znajdują się w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim

RED
Gniewino farma solarna
Gniewino farma solarna KGHM
KGHM kupił od Projekt Solartechnik portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych. Ich łączna moc wynosi blisko 50 MW. Zakupione przez miedziową spółkę farmy znajdują się w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.

KGHM kupił portfel ośmiu instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 50 MW. Farmy znajdują się w województwach: dolnośląskim, łódzkim, pomorskim i wielkopolskim.

Instalacje fotowoltaiczne w KGHM

Jak informuje miedziowa spółka, to pierwsza tego typu transakcja, która zapewni skokowy przyrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

- Inwestycja, oprócz zasadniczego celu związanego z realizowaną transformacją energetyczną KGHM, będzie miała również istotny wpływ na strukturyzację polityki KGHM w zakresie integracji aktywów OZE, tych rozwijanych we własnym zakresie oraz tych przejmowanych w ramach naszej aktywności na rynku akwizycyjnym. Zakupione instalacje zapewnią około 2 proc. pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną w KGHM – powiedział Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu KGHM do spraw finansowych.

– Współpracę ze spółką KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczęliśmy od kontraktu PPA (Pay-As-Produced, kontrakt z dostawą fizyczną) na dostarczenie zielonej energii z jednej należących do Projekt Solartechnik farm fotowoltaicznych. Teraz nasz partner zostanie właścicielem tej oraz siedmiu innych elektrowni słonecznych – mówi Krzysztof Czajka, wiceprezes ds. sprzedaży Projekt Solartechnik. – Cieszymy się, że możemy wspierać miedziową spółkę w zielonej transformacji – dodaje. 

KGHM rozwija projekty elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych

Zakup instalacji fotowoltaicznych wpisuje się w cele wyznaczone w strategii KGHM. Miedziowy gigant dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, a pośrednio do roku 2030 zamierza zaspokoić, w co najmniej 50 proc. zapotrzebowanie na energię elektryczną ze źródeł własnych, w tym właśnie z Odnawialnych Źródeł Energii.

W ramach transformacji energetycznej KGHM rozwija projekty elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaicznych na własnych gruntach, a także jest aktywny w zakresie nabywania spółek posiadających projekty instalacji OZE w zaawansowanym stanie przygotowania inwestycyjnego lub projekty już funkcjonujące (zarówno fotowoltaiczne jak i wiatrowe).

Powstanie mała modułowa elektrownia jądrowa

Oprócz intensyfikacji działań w obszarze energetyki odnawialnej, KGHM zrealizował również istotny krok w kierunku dalszego rozwoju energetyki jądrowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało dla KGHM decyzję zasadniczą dotyczącą budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce. Tym samym KGHM otrzymał oficjalną akceptację państwa dla planowanej inwestycji zgodnie z przedstawionymi przez spółkę założeniami i koncepcją. 
Projekt Solartechnik to firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zdobytym na polskich i europejskich rynkach. Wybudowała elektrownie słoneczne m.in. w Anglii, Belgii, Francji, Niemczech Rumunii i na Węgrzech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto