Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o nasze zwierzaki w Noc Sylwestrową? WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Noc Sylwestrowa już za kilka dni. W tym czasie na pewno nie zabraknie wystrzałów fajerwerków. Jak pomóc wtedy naszym zwierzętom, jeśli w domu mamy czworonogi bojące się huku?

Przełom roku to czas stresujący dla sporej części zwierząt. Choć są zwierzęta zaciekawione wystrzałami w Sylwestrową Noc, to jednak bardzo wiele czworonogów reaguje na wybuchy strachem. W niektórych przypadkach strach ten może prowadzić nawet do tragedii. Jak zadbać w tym czasie o nasze zwierzaki?

– To jest sprawa osobnicza każdego zwierzaka. Oczywiście, że możemy w ciągu roku zauważyć, że zwierzę bardzo gwałtownie i lękliwie reaguje na na przykład na jakiś wystrzał czy huk. Wtedy, jeśli możemy podejrzewać, że to jest pies lękliwy przed nami trudna rzecz. Fajerwerki to nie jest jeden wybuch, a kanonada przez czasem kilkadziesiąt minut. Czasem prowadząca do śmierci zwierzęcia. Pamiętajmy o tym, że lęk może zabić – mówi Karolina Telwikas ze Sklepu Zoologicznego "Gaja" w Głogowie. – Dobrze jest udać się do lekarza weterynarii, przedyskutować sprawę i oczywiście wtedy lekarz zaordynuje odpowiednie suplementy czy leki w zależności od tego, jak ogromny jest ten lęk u psa czy kota.

Poza lekami sami również możemy zadbać o to, żeby nasz zwierzak łatwiej przeszedł przez hałaśliwą Noc Sylwestrową. Jak dodaje nasza rozmówczyni możemy stworzyć im odpowiednie środowisko, żeby mogły przetrzymać ten czas. Więc w przypadku psów dobrze jest zasłonić okna.

– Dobrze jest w domu stworzyć taką atmosferę, jaka jest zwykle codziennie. Czyli jeśli gra telewizor, to niech ten telewizor gra. Jeśli często słuchamy muzyki, to niech tam muzyka będzie, żeby trochę odciąć psa od od skupienia na tym, co dzieje się na zewnątrz. Na pewno psu trzeba przygotować bezpieczne schronienie, ale nie zawsze takim bezpiecznym schronieniem jest łazienka. Pamiętajmy, że w łazience są przewody wentylacyjne, przez które bardzo słychać te hałasy. Więc albo je wtedy zasłaniamy, albo szukamy takiego miejsca daleko od okna, daleko od drzwi, gdzie pies będzie mógł zupełnie spokojnie przetrwać schowany tą kanonadę – dodaje.

Odpowiednio wcześniej zaplanujmy też spacer z psem, żeby nie wychodzić późnym wieczorem, gdy całe miasto będzie już wypełnione wcześniejszymi wybuchami petard.

Nieco lżej mają w tej materii właściciele kotów.

– W przypadku kotów te problemy zdarzają się troszeczkę rzadziej. Koty są zaciekawione tym, że coś błyska na niebie, więc bardzo często obserwują. Niemniej musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzęta mają bardzo czuły słuch. I niestety, ten słuch powoduje czasem przy takich bodźcach bardzo głośnych fizyczny ból. W przypadku kotów wychodzących. Czy takich psów, które są na zewnątrz no powinniśmy zadbać o to, żeby te zwierzęta były bezpieczne i żeby nie uciekły w momencie, kiedy są narażone na na na tak wielkie hałasy – dodaje pani Karolina.

W tym roku w Głogowie ponownie nie będzie miejskiego pokazu fajerwerków, ale wielu mieszkańców miasta we własnym zakresie przygotowuje sztuczne ognie. Nie ma się więc co spodziewać cichej nocy. Warto wiedzieć, że w sklepach są jednak dostępne specjalne, ciche fajerwerki. Nie są one bezgłośne, jednak różnica w porównaniu ze zwykłymi jest spora.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto