Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2022 w Borku. W strugach deszczu świętowali rolnicy z Gminy Głogów. Zdjęcia

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Dożynki w Gminie Głogów. Gospodarzem uroczystości było sołectwo Borek
Dożynki w Gminie Głogów. Gospodarzem uroczystości było sołectwo Borek Grażyna Szyszka
W sobotę (20 sierpnia) rolnicy z Gminy Głogów świętowali dożynki 2022. Gospodarzem imprezy było sołectwo Borek. Był korowód wieńców, uroczysta msza polowa, a potem dzielenie chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbóż.

W sobotę, 20 sierpnia, na boisku sportowym w Boru rolnicy z Gminy Głogów podziękowali za tegoroczne zbiory. Na uroczystość zaproszono też gości.

- Rok nie był łatwy, bo suchy. Mimo tego, że aura nie była sprzyjająca, to nie jest jeszcze tragicznie, bo straty szacujemy w tym roku średnio na 30 procent – mówi wójt gminy Bartłomiej Zimny. - Rolnikom życzę spokoju i dobrej pogody, dużych plonów, aby nam nie zabrakło jedzenia.

Wójt dodał, że jego gmina to atrakcyjny teren pod budownictwo.

- Ekspansja mieszkalnictwa jest duża, część terenów rolniczych jest przeznaczona pod zabudowę, jednakże mamy jeszcze w gminie kilkuset mniejszych lub mniejszych gospodarzy – wyjaśnia dodając, że najbardziej rolnicze wsie to Przedmoście i w Klucze.

Grażyna Szyszka

Małżeństwo z Borku starostami dożynek

Starostami tegorocznych dożynek są Justyna i Grzegorz Więdłocha z Borku. Małżeństwo z 15-letnim stażem ma dwójkę dzieci i prowadzi niewielkie gospodarstwo.

- Mieszkamy tu od 2007 roku, a gospodarstwo mamy po dziadkach i rodzicach – mówi starosta dożynek, a pani Justyna dodaje: - Oboje pracujemy też zawodowo, a rolnictwo to dodatkowe zajęcie męża, który się tym pasjonuje. Uprawiamy głównie zboża.

Małżonkowie przyznają, że obowiązki starostów dożynek to dla nich wielkie wyróżnienie i powód do dumy.

Grażyna Szyszka

Tak złego roku jeszcze nie było

Rolnicy z gminy Głogów nie mają jednak powodów do radości. Państwo Justyna i Tomasz Pieniążek ze Szczyglic mówią wprost, że tak chudego roku i słabych plonów jeszcze nie mieli.

- W tym roku z dziesięciu hektarów zbóż zebraliśmy dużo mniej niż w zeszłym roku. Ziemniaków nie ma, bo wyschły, nie urosły buraki i kukurydza. Możemy mówić wręcz o klęsce – przyznaje pani Justyna. - I jak widzę po polach to taka sytuacja nie tylko u nas, ale i w całej okolicy. Całe szczęście, że mąż pracuje, bo by na podatek rolny nie wystarczyło.

Upragniony przez rolników deszcz, którego nie było od dobrych kilku tygodni spadł podczas dożynkowych uroczystości. Ulewa przerwała obrzędy, a ludzie schowali się pod namiotami.

Dożynki w Borku rozpoczynają tegoroczny maraton imprez w powiecie. Kolejne gminy świętują za tydzień.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto