Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów z powietrza. Zobacz ruiny kościoła św. Mikołaja z góry i poznaj ich historię. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Poznajcie historię kościoła św. Mikołaja w Głogowie - obecnie ruiny, która przez wieki była jedną z najważniejszych świątyń Głogowa. Mamy też dla Was ujęcia kościoła z lotu ptaka.

Ruiny kościoła św. Mikołaja w Głogowie to jeden z najważniejszych zabytków miasta. Świątynia ma za sobą burzliwą i pełną dramatów historię, zakończoną ostatecznym
zniszczeniem kościoła podczas oblężenia miasta w czasie II Wojny Światowej. Historię kościoła przybliża nam lokalny regionalista - Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

– Jest to tak naprawdę drugi kościół lewobrzeżnego Głogowa, zaraz po kościele Świętego Piotra powstał ten kościół - kościół Świętego Mikołaja. Kościół farny, który był bardzo istotny, bardzo ważny dla mieszkańców tej części Głogowa – mówi Dariusz Czaja, po czym przybliża początki jego powstania. – Jego budowę rozpoczęto już w 1230 roku, czyli można powiedzieć, że ponad 20 lat wcześniej niż lokowano tę część miasta. Natomiast oczywiście kościół powstał jako późnoromańska bazylika, a już 60 lat później spłonął. Zresztą ten kościół przeżywał pożary wielokrotnie, choćby w XV wieku było kilka pożarów, które strawiły świątynię. Pod koniec XIII wieku, kiedy został po raz pierwszy odbudowany z pierwszego tego poważnego pożaru była to już była zupełnie inna świątynia, rozbudowywana przez wiele lat – dodaje.

Zobacz również:

Święty Mikołaj jest patronem całego Głogowa

Patronem kościoła jest święty Mikołaj, postać niezwykle ważna nie tylko dla tejże świątyni ale również całego miasta.

– Parafia, która funkcjonuje do dziś, jest przeniesiona od 1980 roku do kościoła Bożego Ciała, aby zachować tradycję historyczną. Natomiast wracając do patrona - świętego Mikołaja, to jego kult pojawił się w Głogowie, jak i w zasadzie na całym Śląsku. W czasach średniowiecza wraz z napływem osadników z zachodniej Europy i ten kult się tutaj rozwijał. Efektem tego jest to, że Święty Mikołaj jest patronem nie tylko kościoła czy parafii, ale również całego miasta – zaznacza Dariusz Czaja.

O tym patronie mówiło się przez lata, a od ubiegłego roku święty już oficjalnie nim został - zgodnie z decyzją Watykanu.

Ciekawostki z historii świątyni

Istniejąca przez wieki świątynia musiała doczekać się anegdot i ciekawostek. I te również przybliża nam głogowski regionalista.

– W 1332 roku powstała w przy tym kościele szkoła dla dzieci mieszczan głogowskich, którzy musieli wywalczyć sobie tę szkołę siłą. Ten kościół był również świadkiem wojny między protestantami oraz katolikami, gdzie w XVI wieku protestanci zabarykadowali się w jego wnętrzu, przeganiając ówczesnego proboszcza. Służył przez pewien czas jako magazyn mąki. No i te pożary, o których wspominałem. Wiele wieków historii zakończyło się dramatem dla kościoła w 1945 roku, kiedy to - podobnie jak w zasadzie prawie całe miasto, po oblężeniu Festung Glogau przestało istnieć – podsumowuje Dariusz Czaja.

Zobacz zdjęcia kościoła z powietrza:

Ruiny kościoła św. Mikołaja z powietrza

Głogów z powietrza. Zobacz ruiny kościoła św. Mikołaja z gór...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto