Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek wręczą Głogowską Nagrodę Historyczną. Kolejny Złoty Bilet Wehikułu Czasu

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wiesław Maciuszczak podczas poprzedniej gali
Wiesław Maciuszczak podczas poprzedniej gali Kacper Chudzik
Kolejny raz w Głogowie wręczone zostaną nagrody dla osób i instytucji zaangażowanych w odkrywanie, przybliżanie i badanie lokalnej historii.

W najbliższy piątek, 5 kwietnia, po raz kolejny wręczona zostanie Głogowska Nagroda Historyczna– Złoty Bilet Czytelników „Wehikułu Czasu”. Od 2013 roku wręczana jest ona z inicjatywy Głogowskiego Wehikułu Czasu, portalu przybliżającego historię regionu, we współpracy z Towarzystwem Ziemi Głogowskiej oraz Miejską Biblioteką Publiczną. Patronat nad nagrodą sprawuje prezydent Rafael Rokaszewicz.

Kolejna gala nagrody zaplanowana jest o godz. 17 w Teatrze Miejskim im. Andreasa Gryphiusa.

Przypomnijmy, że od roku 2013 znany głogowski portal historyczny – Wehikuł czasu przyznaje Nagrodę wraz z TZG i MBP, pod patronatem Prezydenta Rafaela Rokaszewicza. Stanowi ją statuetka wykuta przez artystę Janusza Owsianego.

– Zaprosiliśmy na galę na uroczystą Galę ogłoszenia Laureata wręczenia Nagrody. A właściwie Nagród. Z wielu przyczyn i powodów wręczone zostaną Nagrody XI (za rok 2022) i XII (za 2023). Spotkanie odbędzie się w pierwszym dniu i w ramach II Głogowskiego Festiwalu Historycznego. Nastąpi też wręczenie „Feniksa Nadodrzańskiego” czyli Nagrody Specjalnej Wehikułu oraz innych wyróżnień – informuje Wiesław Maciuszczak, twórca Głogowskiego Wehikułu Czasu.

Gościem specjalnym Gali będzie dr hab. Grzegorz Podruczny prof. UAM w Poznaniu, historyk, wybitny znawca dziejów fortyfikacji.

Do XI Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2022 zostali Nominowani ze zgłoszonych 17 kandydatur:

  1. Zespół Archeologów Głogowskich za odkrywanie Głogowa w latach 1967 – 2022.

  2. Ochotnicza Straż Pożarna w Kłobuczynie za projekt i publikację Jana Michalskiego pt. Na straży pamięci. 800 lat wsi Clobusco 1222 - Kłobuczyn 2022.

  3. Eryka Stolarska z zespołem Muzeum Archeologiczno-Historycznego za szerokie i obszerne przedstawienie wątka głogowskiego na wystawie „Cybisowie” w cyklu „Rodzinne historie sztuki”.

  4. Miejska Biblioteka Publiczna za wydanie Telemach Pilitsidis, Śladami mentora, Głogów 2022.

  5. Damian Szczepanowski i Paweł Łachowski za badania sfragistyczno-historyczne przedstawione w pracy Wieża głodowa. Głogów 2022.

Do XII Głogowskiej Nagrody Historycznej za rok 2023 zostali Nominowani ze zgłoszonych 14 kandydatur:

  1. Łukasz Kazek za film "Papierowa Twierdza".

  2. Dr hab Piotr Oszczanowski prof. UWr., dyr. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i dr Waldemar Hass dyr. MAH w Głogowie za sprowadzenie średniowiecznego posągu księżnej Salomei do Głogowa.

  3. Gmina Żukowice za inicjatywę i wydanie książki Kraina pól malowanych i bogatych złóż miedzi. Powojenne dzieje gminy Żukowice, pod red. Joanny Nowosielskiej-Sobel.

  4. Dominik Jeton, Bartosz Skopiński za podcast historyczny „TAKI GŁOGÓW”.

  5. Dariusz A. Czaja, Piotr Makała, Mirosław Sygutowski za projekt i wykonanie plenerowej makiety twierdzy Głogów na przełomie XVII i XVIII wieku.

Zobacz ostatnie wręczenie nagród za rok 2021:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto