Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowska kolegiata przed wojną. Tak wyglądała świątynia od środka. Była piękna! Zobaczcie zdjęcia

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Wnętrza głogowskiej świątyni przed 1945 roku
Wnętrza głogowskiej świątyni przed 1945 roku kolegiata.com.pl
Mozolnie odbudowywana od ponad 30 lat kolegiata p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie pięknieje w oczach. Jednak wojna ograbiła ją z wielu dzieł sztuki, cudnych zdobień i niepowtarzalnego wyposażenia. Zobaczcie, jak wyglądała świątynia zanim została zniszczona.

Spis treści

Głogowianie są dumni, że kolegiata z każdym rokiem pięknieje. Choć ta najstarsza świątynia na Dolnym Śląsku jest odbudowywana dopiero od nieco ponad 40 lat, cieszy już mieszkańców i turystów. Kolegiata jest też jednym z ulubionych kościołów w mieście wybieranych na ślubne uroczystości.
Dzieło przywracania świątyni dawnego blasku wciąż trwa, a o tym jak wyglądały jej wnętrza przed wojną dobrze widać na zdjęciach znajdujących się na stronie parafii. Zobaczcie je w naszej galerii.

Wnętrza głogowskiej świątyni przed 1945 roku

Głogowska kolegiata przed wojną. Tak wyglądała świątynia od...

Prawdopodobnie głogowską świątynię mógł odwiedzić Bolesław Chrobry

Kolegiata w Głogowie to zabytek architektury kanonickiej w Polsce i śląskiej sztuki sakralnej.ufundowana w 1120r., jest najstarszą świątynią kolegiacką na Śląsku.
Powołana została na terenie rozległej diecezji wrocławskiej, utworzonej w 1000r., jednej z pierwszych jednostek administracji kościelnej na ziemiach polskich. Kolejne kolegiaty w regionie powstały dopiero w przeciągu XIII i XIVw.:

  • w Opolu (po 1227r.),
  • we Wrocławiu – p. w. św. Idziego (ok. 1250r.), p. w. św. Krzyża (1288r.),
  • w Raciborzu (1292r.),
  • w Legnicy (1348/49r.),
  • w Brzegu (1370r.),
  • w Głogówku (1379r.),
  • w Otmuchowie (1379r.),
  • w Niemodlinie (1389r.).

Kapituła kolegiacka należała do pierwszej utworzonej instytucji kościelnej, zaraz po kapitule katedralnej.
Całkiem możliwe, że w kościele grodowym Głogowa byli Bolesław Chrobry i Bolesław Krzywousty, ponieważ zwyczajem ówczesnym było odwiedzanie świątyń przez panujących w czasie ich pobytu w grodzie.
Kolegiata przez setki lat była ostoją wiary, a jak czytamy w opracowaniu na www.glogow.pl, przez wieku mieszkańcy mówili o niej z szacunkiem "Dom" - katedra, aż tak do czasów ostatniej wojny.

W 1945 roku kolegiata stanęła w ogniu

Ogromne zniszczenia dokonały się 20 marca 1945 roku, gdy głogowska kolegiata stanęła w ogniu.
Jak podał Głogowski Wehikuł Czasu w świątyni wybuchł ogromny pożar.

„… stanęło w płomieniach poddasze – 15 metrów wysokości, las drewnianych belek, które właśnie niedawno zostały zaimpregnowane – i runęło do wnętrza świątyni dokonując dzieła zniszczenia tak gruntownie, że z artystycznego wyposażenia nie pozostał ani jeden ślad. Stały tylko nagie mury i całkowicie wypalona wieża, na której szczycie jaśniał z daleka pozłacany krzyż… – cytuje Wehikuł ówczesnego proboszcza.

Odbudowę rozpoczął ks. Ryszard Dobrołowicz

Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze 40 lat temu z ruin starej świątyni wyrastały drzewa. Odbudowa kolegiaty rozpoczęła się w 1988 z inicjatywy księdza prałata Ryszarda Dobrołowicza ówczesnego proboszcza parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Głogowie. Porządkowanie i zabezpieczanie ruin kościoła i wieży było nie lada wyzwaniem prowadzonym systemem gospodarczym, głównie ze środków własnych. Po nim dzieło to przejął i do dziś kontynuuje ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz parafii kolegiackiej.

Jak donosi www.glogow.pl, pierwszy raz po wojnie kolegiata zapełniła się wiernymi w ostatnią niedzielę maja 1999 roku. Była to msza prymicyjna księdza Stanisława Brasse, obecnego proboszcza parafii św. Mikołaja w Głogowie.
Źródło: www.glogow.pl, kolegiata.com.pl.

Zdjęcia: kolegiata.com.pl

y

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto