Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Głogowie stanęły trzy nowe wieże lęgowe dla jerzyków. Postawionio je w ramach Budżetu Obywatelskiego

RED
Miasto postawiło trzy wieże dla jerzyków
Miasto postawiło trzy wieże dla jerzyków DGL News
W Głogowie stanęły trzy wieże lęgowe dla jerzyków. Jedna z nich znajduje się na terenie starych basenów za wiaduktem przy ul. Rudnowskiej, a dwie kolejne przy ul. Topolowej (wzdłuż koryta Odry).

Spis treści

W Głogowie stanęły trzy wieże lęgowe dla jerzyków. Jedną z nich ustawiono na terenie starych basenów za wiaduktem przy ul. Rudnowskiej, a dwie kolejne przy ul. Topolowej (wzdłuż koryta Odry). Lokalizacje tych miejsc były uzgadniane z ornitologiem.

Wieże mają system nawołujący jerzyki

Wieże lęgowe zbudowane są na słupie, na planie 6-boku. Konstrukcja posiada 4 piętra i może stworzyć ok 24. miejsc lęgowych dla jerzyków. Wieże oraz budki są zabezpieczone przed drapieżnikami.

- Pierwszymi mieszkańcami takich kolonii są zazwyczaj wróble i szpaki. Ruch przez nie stworzony przyciąga jerzyki, które obserwując inne ptaki sprawdzają, gdzie są bezpieczne miejsca lęgowe. Kiedy pierwsze pary zasiedlą budkę, wabienie nie będzie już potrzebne, ptaki będą wabiły się nawzajem - opowiada Magdalena Wójtowicz z Urzędu Miasta w Głogowie.

Miasto zapewnia, że przy tworzeniu nowych miejsc lęgowych wykorzystywana jest technologia wspomagająca tworzenie takich miejsc. To choćby systemy nawołujące jerzyki, które wydają dźwięki słyszalne dla ptactwa, co zwiększa szanse na zasiedlenie wież.

- W okresie lęgowym latające w grupkach jerzyki słyszą wydawane sygnały i w roku kolejnym, gdy będą tworzyły gniazda, szanse na zasiedlenie wież są duże, ponieważ ptaki pamiętają miejsca, w których mogą się zagnieździć w kolejnym okresie lęgowym – dodaje Magdalena Wójtowicz.

Koszt zadania wyniósł 78.000zł za trzy wieże wraz z systemami nawołującymi. Wykonała je firma Ussuri Ochrona Przyrody, która od blisko 15 lat zajmuje się produkowaniem budek i wież ornitologicznych.

Jerzyki mogą pozostać w locie bez przerwy do 10 miesięcy

Jerzyk zwyczajny gatunek średniego ptaka wędrownego. Zamieszkuje niemal całą Europę, dużą część Azji oraz północną Afrykę. Zimuje w południowej połowie Afryki.
Jerzyk żywi się drobnymi owadami, które chwyta w locie.
Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując na dużej wysokości (do 2,5 km). Niektóre osobniki mogą pozostawać w locie bez przerwy do 10 miesięcy.
Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h.
W Polsce jerzyki spotykane są od końca kwietnia do połowy października, jednak przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu. Najdłuższa odnotowana długość życia u zaobrączkowanego jerzyka to 21 lat.
Źródło: Wikipedia

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto