Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dalkowie powstaje turystyczny szlak wyznaczony wpisami z pamiętnika sprzed 200 lat!

Opr.:Grażyna Szyszka
W Dalkowie powstaje nowa turystyczna atrakcja
W Dalkowie powstaje nowa turystyczna atrakcja Fundacja na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi
W Dalkowie powstaje szlak turystyczny „Pamiętnik Luise von Liebermann z Dalkowa". Będzie składał się z 54 tablic, na których znajdą się wszystkie wpisy z pamiętnika dawnej mieszkanki pałacu sprzed 200 lat. Część z nich już stoi.

Spis treści

Turystyczny szlak śladami Luise z Dalkowa

Mimo zimowej pory Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi w Dalkowie nie odpoczywa. Pracuje nad kolejnym projektem, który ma być atrakcją dla odwiedzających to urokliwe miejsce. To składający się z 54 tablic szlak turystyczny o nazwie „Pamiętnik Luise von Liebermann z Dalkowa". Znajdą się na nich zapiski z pamiętnika młodziutkiej mieszkanki dalkowskiego pałacu.

- Chcemy chronologicznie przedstawić losy rodu von Liebermann z Dalkowa, żebyście mogli razem z nami poczuć niesamowity klimat tego miejsca i przekonali się, że Wzgórza Dalkowskie to perła naszego regionu, która była doceniana już ponad 200 lat temu – informuje Anna Gomułka, prezeska fundacji. - Na tablicach znajdą się też piękne fotografie wykonane przez Marcin Kopij - fotografia. W tym roku możecie przeczytać na terenie zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego już kilkanaście pierwszych wpisów. Do czerwca przyszłego staną wszystkie tablice z pamiętnikowymi wpisami. Szlak zaczyna się pod pałacem. Zapraszamy.

Szlak zostanie poprowadzony przez teren zespołu pałacowo-parkowego w Dalkowie a także przez Centrum Hortiterapii - Ogrodów Zmysłów na Wzgórzach Dalkowskich. Tablice są dwustronne - na każdej z nich znajdą się cztery wpisy z pamiętnika Luise. Część z nich można już oglądać.

Pałac pod skrzydłami fundacji

Pałac w Dalkowie został wybudowany w 1596 r., aktualnie znajduje się pod opieką Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, która pozyskuje środki na rewitalizację tego miejsca, przy tym przedstawiając historię i potencjał turystyczny terenów Wzgórz Dalkowskich.

Projekt pn. „Historią budujemy pomosty współpracy obywatelskiej" sfinansowany jest ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu NOWEFIO.

Fundacja przypomina, by na teren dalkowskiego parku przyjeżdżać bez psów.

Kim była autorka pamiętnika z pałacu w Dalkowie?

Luise była najmłodszą z ośmiorga rodzeństwa – córką Caroline i Augusta von Liebermann, właścicieli pałacu w Dalkowie, żyjących tu na przełomie XVIII i XIX wieku. Jako 14-letnia dziewczynka przedstawia życie na początku XIX wieku w Dalkowie - opisuje życie codzienne, sprawy dworskie, historie prywatne powiązane z mieszkańcami Dalkowa. Pamiętnik jest bardzo osobisty i zawiera wiele wątków emocjonalnych, gdzie młoda Luise pokazuje swoją wrażliwość na piękno natury i drugiego człowieka. Ujawnia wątki miłosne, ciekawostki historyczne, rodzinne radości i dramaty. Zapisy powstawały w latach 1816-1823.

Wpisy w pamiętniku były różne - czasem to krótkie zapiski, składające się zaledwie z kilku zdań, czasem zaś długie opowieści. Swój początek mają w 1816 r. a kończą się w 1823 r.
Treści pamiętnika były publikowane w niemieckim czasopiśmie „Neuer Glogauer Anzeiger”. Do fundacjiz Dalkowa trafiły dzięki Hansowi-Joachimowi Breske, który przed i po 1945 r. mieszkał razem ze swoim wujem, księdzem Brzeskim, w pobliskim Kurowie Wielkim.
Teksty pamiętnika zostały przetłumaczone przez Annę Gomułkę.

Piękne fotografie do projektu zrobił Marcin Kopij

W okresie od września do listopada 2021 r. wykonano do projektu tematyczne fotografie, których autorem jest Marcin Kopij z Głogowa. Za koordynację działań i aranżację scen odpowiedzialna była Anna Gomułka. Zdjęcia nawiązują do opisywanych przez Luise treści i w większości wykonywane były w miejscach, które opisywała młoda dziedziczka (zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Dalkowie, Wzgórza Dalkowskie i okoliczne miejscowości - Głogów, Kłoda, Grabik, Kurów Wielki). Projekt ten miał charakter wolontaryjny i nieodpłatnie wzięło w nim udział prawie 40 osób, pozujących do kadrów i angażujących się w aranżację ujęć, w tym dostarczanie rekwizytów.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto