Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześć osób wyjechało do kanadyjskiego KGHM

Urszula Romaniuk
fot. piotr krzyżanowski
W KGHM International Ltd. w Kanadzie pracuje dziś sześciu przedstawicieli KGHM Polska Miedź. Pięć osób jest w zespole integracyjnym, jedna w zarządzie spółki - Jarosław Romanowski, dyrektor naczelny ds. handlu i zabezpieczeń w KGHM. Ale w przyszłości będą dwie osoby.

Poza tym sześciu przedstawicieli lubińskiego koncernu jest w Radzie Dyrektorów. Jeżdżą do Kanady tylko na organizowane cyklicznie spotkania. Czy w najbliższej przyszłości do KGHM International wyjedzie więcej pracowników Polskiej Miedzi?

Takich planów na razie nie ma. - W naszej ocenie KGHM International jest firmą dobrze i sprawnie zarządzaną - mówi Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu komunikacji w KGHM. - Nie ma potrzeby rewolucyjnych zmian. Bardziej chcemy przyjrzeć się poszczególnym obszarom działalności: finansowej i produkcyjnej, by ocenić, gdzie mogłyby się przydać nasze doświadczenia, i odwrotnie - dodaje.

Wśród pracowników Polskiej Miedzi nie ma widocznego zainteresowania wyjazdem do pracy w kanadyjskich kopalniach.

- Od czasu zakupu Quadry przez KGHM był u nas tylko jeden górnik, emeryt - mówi Dariusz Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych. - Interesowała go praca w Kanadzie, bo ma tam rodzinę, i to nawet niedaleko jednej z kopalń. Odpowiedziałem mu, że nie ma zapotrzebowania na stanowiska pracownicze.

Wiceszef ZZPD dodaje, że górnicy nie pytają o wyjazdy za granicę. Także w biurze miedziowej Solidarności jest spokojnie. - Pracownicy są realistami - mówi Józef Czyczerski, szef związku. - Wiedzą, że w kanadyjskich kopalniach nie tworzy się dla nich miejsc pracy.

KGHM Polska Miedź przejął kanadyjską firmę górniczą Quadra FNX w marcu. Transakcję sfinansował z własnych środków za 2,9 mld CAD, czyli 9,1 mld zł. Obecnie kanadyjski koncern nosi nazwę KGHM International Ltd. Własnością miedziowej spółki są kopalnie w Kanadzie, USA i Chile.

Zarobki w branży górniczej w Kanadzie wynoszą od 3 do 7 tysięcy CAD.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto