Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Różowy Most Tolerancji w Głogowie. To jeden z symboli miasta. WIDEO

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Wideo
od 16 lat
Głogowski "różowy most" to jeden z symboli miasta i, jak na razie, jedyna w okolicy drogowa przeprawa przez Odrę. Jaka jest jego historia?

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Głogowie jest jedyny w regionie most drogowy na Odrze. Choć ma swoją oryginalną nazwę, miejscowi oraz przyjezdni nazywają go zwykle po prostu "różowym mostem".

– Jeśli chodzi o obecny most, to nie jest on stosunkowo stary. Powstał w latach pięćdziesiątych, konkretnie jesienią 1955 roku został otwarty. Natomiast nie mamy żadnych informacji na ten temat, że zostało to otwarcie w jakiś huczny sposób uczczone. Most doczekał się remontu w latach 1996-97. Wówczas też został pomalowany na obecny kolor wrzosowo-różowy. A skąd ten kolor się wziął? Ponieważ kilka lat wcześniej lokalna Telewizja Głogów zaproponowała mieszkańcom konkurs na pomalowanie mostu i zaproponowano różnego rodzaju kolory. Mieszkańcy Głogowa wybrali akurat wrzosowo-różowy. No i co ważne – mówi Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, lokalny regionalista.

Warto dodać, że w 2002 roku nadana została mu też istniejąca do dziś nazwa "Mostu Tolerancji". Jak przypomina Dariusz Czaja, wówczas to młodzieżówka jednej z partii zaproponowała takie rozwiązanie. Zebrano wtedy ponad 3000 podpisów wśród mieszkańców Głogowa i decyzją Rady Miejskiej z września 2002 roku nadano mu nazwę.

– W 2017 roku z inicjatywy Towarzystwa Ziemi głogowskiej na moście zostały powieszone dwa głogowskie herby. Ich autorem jest głogowski rzeźbiarz Dariusz Sagan – dodaje historyk.

Mosty budowano tutaj od wieków

Historia przepraw drogowych w tej okolicy jest jednak znacznie dłuższa niż historia samego Mostu Tolerancji.

– Jeśli mielibyśmy mówić o pierwszej wzmiance dotyczącej przeprawy przez rzekę Odrę w okolicy Głogowa, no to mamy XIII wiek. Wiemy z różnych źródeł, że tak naprawdę do 1917 roku w tym miejscu były przeprawy drewniane. Przez wieki w różnoraki sposób były one niszczone, naprawiane, konserwowane. Tak naprawdę pierwsza stalowa przeprawa mostowa powstała w Głogowie w połowie 1917 roku. Wówczas został otwarty most stalowy imienia Hindenburga, prezydenta Republiki Weimarskiej, no i mieszkańca Głogowa Paula von Hindenburga. Przetrwał zaledwie do 1945 roku – wspomina Dariusz Czaja.

Po 1945 roku osadnicy musieli więc przeprawiać się łodziami, a potem promem. Następnie przez kilka lat funkcjonował stalowy most wojskowy, który ostatecznie zastąpiła istniejąca do dziś przeprawa. Most Tolerancji ma 139 metrów długości i 12 metrów szerokości.

Głogowski most

Różowy Most Tolerancji w Głogowie. To jeden z symboli miasta. WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto